Najlepszy moment na poszukiwanie mieszkania

Jaki jest najlepszy czas na poszukiwanie mieszkania? To zależy…Od czego? Od tego kto szuka i w jakim celu. Najlepszy okres na poszukiwanie mieszkania do wynajęcia, dla studentów to koniec roku akademickiego czyli czerwiec. Wówczas część żaków kończy studia i przenosi się do innego miasta, bądź zostaje, ale szuka zupełnie innego lokum. Część studentów wyjeżdża na studia do swoich domów, i również rezygnuje z mieszkania, by na początku roku akademickiego znów go poszukiwać.

Tak więc końcówka czerwca to czas, w którym dużo się dzieje na rynku nieruchomości studenckich i dobry moment, żeby poszukać czegoś nowego.

Jeśli natomiast poszukujący mieszkania do wynajęcia nie jest studentem? Wówczas takim przełomowym momentem może być kalendarzowy koniec roku. Często osoby podpisujące umowę wynajmu podpisują ją do końca kalendarzowego roku. Choć oczywiście również często jest tak, że umowę najmu podpisuje się na czas nieokreślony lub na równy rok od momentu podpisania umowy. Więc można stwierdzić, że nie ma jednego dobrego momentu na szukanie mieszkania na wynajem. Tak naprawdę każdy okres w roku może być dobry na to, by rozejrzeć się za mieszkaniem na wynajem.

A co jeśli chodzi o kupno mieszkania? Tu jest właściwie podobnie. Inwestycje mieszkaniowe są prowadzone przez deweloperów właściwie cały czas. Przy czym zima to często spowolnienie lub całkowite zawieszenie prac budowlanych, zwłaszcza jeśli zima jest sroga. Dlatego przyjmuje się, że największy ruch na rynku nieruchomości z rynku pierwotnego zaczyna się na wiosnę i trwa aż od późnej jesieni. Przyjmuje się, że ludzie chętniej kupują nowe mieszkania Lublin latem tak by można było je na spokojnie wyremontować, odmalować, przewietrzyć i umeblować.

Choć oczywiście ruch w interesie jest również w inne miesiące, zwłaszcza jeśli dana inwestycja zrealizowana będzie jesienią – też nie brakuje chętnych na zakup mieszkania.

A więc tak naprawdę nie ma najlepszego bądź najgorszego momentu na poszukiwanie mieszkania czy to do kupienia czy do wynajęcia. Klienci nadają dynamiki rynkowi nieruchomości i to od ich zapotrzebowania wiele zależy.