Pułapki finansowe przy zakupie mieszkania

Zdecydowałeś się na kupno mieszkania? To bez wątpienia radosne i emocjonujące wydarzenie w Twoim życiu. Pomimo ekscytacji, jaka Ci towarzyszy, pamiętaj, że zakup nieruchomości to duża i poważna transakcja, wymagająca solidnego zaplanowania i kalkulacji. Sprawdź, na które kwestie powinieneś zwrócić szczególną uwagę, by uniknąć wpadnięcia w finansową pułapkę.

Opłaty przy kupnie mieszkania – nie tylko wkład własny

Masz wystarczającą ilość gotówki, by pokryć 10 lub 20% wkładu własnego? Przygotuj się na to, że nie będzie to jedyny wydatek. Decydując się na kupno mieszkania, konieczne będzie również:

  • opłacenie taksy notarialnej, czyli kosztów przygotowania umowy kupna-sprzedaży przez notariusza. Wysokość opłaty uzależniona jest od kosztu mieszkania. Maksymalną wysokość taksy notarialnej określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości (Dz.U. Nr 148, poz. 1564 z późniejszymi zmianami). Transakcje na kwotę 60 000 – 1 000 000 złotych obarczone są opłatą w wysokości 1010 złotych + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 złotych + podatek VAT. Jeżeli zdecydujesz się na zakup mieszkania o wartości 500 000 złotych, wysokość taksy notarialnej wyniesie 3379,40 złotych;
  • opłacenie kosztów za sporządzenie odpisów aktu notarialnego – na pierwszy rzut oka są to niewielkie kwoty, wynoszące 6 złotych + VAT za każdą stronę odpisu. Czasem zdarza się jednak, że akt to kilkunastostronicowy dokument, a Ty możesz potrzebować nawet kilku jego odpisów;
  • opłacenie kosztów sądowych – w wysokości po 200 zł + VAT za wpisanie właściciela i hipoteki (lub hipotek) do księgi wieczystej nieruchomości;
  • opłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych – koszt ustanowienia hipoteki to 0,1% jej wartości.

Kupno mieszkania: zadatek a zaliczka

Podpisując umowę przedwstępną kupna mieszkania, zobowiązany będziesz do wpłacenia określonej części ceny nieruchomości. Może być to zadatek lub zaliczka – koniecznie zwróć uwagę na zapisy umowy, które to regulują, gdyż różnica między tymi dwiema formami jest bardzo duża.

Zaliczka to kwota, która w razie niezawarcia umowy przyrzeczonej zostanie Ci w całości zwrócona.

Zwrot zadatku uzależniony jest od tego, z czyjej winy umowa przyrzeczona nie została zawarta. Jeżeli do transakcji nie doszło z winy właściciela mieszkania, będzie on zobowiązany do zwrócenia Ci podwojonej kwoty wpłaconego zadatku. Jeżeli umowa nie zostanie podpisana z Twojej winy – sprzedający zachowa zadatek, a Ty nie otrzymasz zwrotu wpłaconych pieniędzy.

Raty kredytu hipotecznego – ich wysokość może wzrosnąć

Wysokość miesięcznych rat kredytu hipotecznego uzależniona jest od aktualnie obowiązujących stóp procentowych. Przyczyną wahania stóp procentowych jest zmieniające się oprocentowanie pożyczek międzybankowych, czyli wskaźnik WIBOR. W lutym 2015 odnotowano rekordowo niski poziom stóp procentowych, jednak eksperci prognozują, że w ciągu najbliższych lat będą one systematycznie rosnąć. To, jak mogą zmienić się miesięczne raty, obrazuje poniższy przykład.

Na początku roku 2017 wskaźnik WIBOR osiągnął poziom 1,65%. Osoby, które w tym czasie zaciągnęły kredyt hipoteczny w wysokości 300 000 zł, na 30 lat, z marżą banku na poziomie 1,7%, płacą miesięczne raty w wysokości około 1300 złotych. Jeżeli wysokość stóp procentowych wzrośnie w ciągu kolejnych lat do 5%, kwota miesięcznych rat wzrośnie do 2000 złotych.

Pamiętaj, by planując zakup nieruchomości, przygotować się na dodatkowe koszty – dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek i nie będziesz zmuszony do poszukiwania oszczędności podczas urządzania mieszkania. Ustalając miesięczne raty kredytu hipotecznego, nie napinaj swojego budżetu do maksimum i pamiętaj o pozostawieniu pewnego limitu na wypadek np. wzrostu stóp procentowych. Po szczegółowe porady w tej kwestii możesz udać się do profesjonalnego doradcy kredytowego.

___

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!