Co warto wiedzieć o domach z drewna?

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na całoroczne domy drewniane. Z czego wynika ich rosnąca popularność? Dowiesz się z tego artykułu.

Drewniany dom całoroczny, dlaczego warto?

Dzięki nowoczesnym technologiom aktualnie drewniane domy mogą być użytkowane przez cały rok. Choć mogłoby się zdawać, że drewniany dom nie jest wystarczająco odporny na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia związane z jego długoterminowym użytkowaniem to współcześnie między innymi, dzięki drewnianej konstrukcji z Łodzi  jest on na tyle wytrzymały, że sprawdzi się tak samo dobrze, jak dom jednorodzinny murowany czy betonowy.

Dodatkowo warto wspomnieć, że dom drewniany jest również rozwiązaniem bardziej przyjaznym środowisku, a także charakteryzuje się energooszczędnością i co szczególnie jest tańszy w eksploatacji od domku z betonu, czy murowanego.

Chcąc wybudować drewniany dom, możemy zdecydować się jednakowo na modułowy, jak i o budowie szkieletowej.

Ciekawą alternatywą będzie także budowa domu inspirowanego górską chatą z bali drewnianych.

Niewątpliwym atutem domu jednorodzinnego z drewna są niskie koszty związane z ogrzaniem budynku, czy wynikające z uszkodzeń mechanicznych, które łatwo możemy naprawić.

Gdzie wybudować drewniany dom?

Jako że drewno jest łatwo dostępnym surowcem, dom z drewna zbudujemy w każdym zakątku Polski. Należy jedynie zadbać o odpowiednie dobranie drewna, a także jego zabezpieczenie od czynników atmosferycznych. Decydując się na budowę drewnianego domu w systemie modułowym na jego postawienie, warto wybrać miejsce odpowiednio skomunikowane. Istotny będzie przede wszystkim stan dróg tak, żeby umożliwiał on przewiezienie części konstrukcji bez ryzyka ich uszkodzeń.

Chcąc wybudować drewniany dom, warto wcześniej zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennymi dostępnymi w gminach. Jest to szczególnie istotne w przypadku budynków na przykład z bali.

Jak dbać o drewniany dom?

Chcąc zadbać o nasz drewniany dom, warto przede wszystkim zadbać o jego odpowiednią konserwację, dzięki czemu będzie odporny na działanie negatywnych czynników atmosferycznych, a także promieniowanie UV, czy uszkodzenia mechaniczne. By zmniejszyć ich negatywny wpływ na nasz budynek mieszkalny, dobrze jest go zaimpregnować za pomocą specjalistycznych lakierów oraz wosków. W ten sposób zabezpieczymy nasz dom nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale usprawnimy również jego system cieplny, czy cyrkulacji powietrznej.