Na czym polega pośrednictwo w obrocie nieruchomościami?

Proces kupna lub sprzedaży nieruchomości może okazać się nie tylko czasochłonny, ale także problematyczny zarówno dla kupującego, jak i dla sprzedającego. Osobą, która ma za zadanie usprawnić całą transakcję, jest pośrednik nieruchomości. Z jego usług może skorzystać zarówno osoba sprzedająca posiadłość, jak i zainteresowana kupnem mieszkania lub domu. Przekonaj się, za jakie zadania odpowiedzialny jest pośrednik nieruchomości.

Czym zajmuje się pośrednik nieruchomości przy jej sprzedaży?

Osoby, które nie mają doświadczenia w sprzedawaniu nieruchomości, chętnie korzystają z usług agencji, która pomaga na wielu etapach tej transakcji. Pierwszym z nich jest przygotowanie oferty sprzedaży, która ma za zadanie zainteresować potencjalnych kupców. Jak twierdzi ekspert reprezentujący firmę # NIERUCHOMOŚCI: „Biura nieruchomości chętnie pomagają klientom, wprowadzając nawet niewielkie zmiany, dzięki którym wartość nieruchomości wzrasta. Kilka drobnych, często bezpłatnych poprawek pozwala na uzyskanie atrakcyjnej ceny za mieszkanie, czy dom”. Agenci nieruchomości doradzają także, jak przygotować mieszkanie do jego oglądania przez potencjalnych kupców oraz w jaki sposób negocjować kwotę, którą chcemy za nie uzyskać. Co za tym idzie, podpowiadają, jak uniknąć niekorzystnej umowy sprzedaży. Ich usługi zawierają także komplet dokumentów potrzebnych do umowy warunkowej lub przenoszącej własność. To z kolei pozwala na skrócenie czasu potrzebnego na sporządzenie umowy notarialnej.

Czym zajmie się agent nieruchomości przy jej kupnie?

Agent nieruchomości towarzyszy kupującemu przy całym procesie zakupu danego mieszkania, czy domu. Na początku zajmuje się selekcją ofert, czyli wybraniem takich propozycji, które spełniają nasze główne wymagania. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu na oglądanie nieruchomości, które nie spełniają naszych oczekiwań lub tych, których stan nie jest zgodny z tym, co zostało podane, na przykład w ofercie zawartej na stronie internetowej. Następnie agent nieruchomości ustala termin spotkania ze sprzedającym lub dzień, w którym będziemy mogli zobaczyć sprzedawaną nieruchomość pod jego nieobecność. Jest on uwarunkowany naszym wolnym czasem i dostępnością mieszkania w danym dniu. Agent towarzyszy nam także podczas samego oglądania posiadłości i zwraca uwagę za wady i zalety mieszkania, czy domu, informuje o jego metrażu i cechach charakterystycznych. Pośrednik może także pomóc nam przy negocjacjach ceny za dany lokal. Do jego zadań należy także pomoc w dopełnieniu formalności, takich jak zapoznanie ze stanem prawnym mieszkania, sporządzenie umowy przedwstępnej, a nawet zawarcie aktu notarialnego w kancelarii notarialnej.