Kosze zsypowe. Efektywne usuwanie gruzu z pomieszczeń

Ile gruzu jest w mieszkaniu? – Tego ważnego pytania zapominają sobie zadać nie tylko amatorzy, którzy zabierają się za remont. Często pomijają je także fachowcy. Często też zdarza się pochopnie założyć, że gruzu w mieszkaniu wcale nie może być specjalnie dużo i wszystko szybko wyniesie się do kontenera w wiaderkach. Zdecydowanie jednak takie założenia należy przemyśleć, bo naszym zdaniem przy generalnym remoncie mieszkania wyposażenie się w kosze zsypowe jest wręcz nieodzowne.

Łazienkowe kafelki, ścianki kartonowe…

By wyjaśnić, dlaczego kosze zsypowe, którymi gruz ląduje bezpośrednio w kontenerze, to najlepszy pomysł przy generalnym remoncie mieszkania (i nie tylko zresztą), weźmy pod lupę kilka prostych kalkulacji. Na pierwszy rzut (dosłownie i w przenośni) weźmy łazienkę pokrytą kafelkami. Nie będzie duża: 4,0 x 4,0 m, wysokość ścian 3,0 m. Zakładając, że na jednej ze ścian mamy drzwi o standardowych wymiarach 2,0 x 1,0 m, powierzchnia ścian i podłogi to 62 m2. Metr kwadratowy płytek ceramicznych to ciężar około 16 kg. Mnożąc te dwie istotne wartości, wychodzi nam, że będziemy mieć do wyniesienia przynajmniej 992 kg gruzu – a przecież będziemy mieć znacznie więcej, bo już sam klej, który skujemy wraz z kafelkami, błyskawicznie podbije ciężar odpadów do tony. Tona gruzu do wyniesienia wiadrami do kontenera? – Nie, zdecydowanie lepiej wybrać dużo prostszą opcję: wynająć kosz zsypowy. Nawet jeśli nie będziemy skuwać kafelek, a wyburzać lekko wyglądające ścianki z karton-gipsu, usuwać tynki, czy podłogowe panele, też nie powinniśmy dać się zwieść pozorom – w takich przypadkach również kosz zsypowy okaże się niezwykle pomocny.

A co z zielonymi? – Czyli kto może zamontować kosz zsypowy  

Jak mówią nam przedstawiciele wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent, do montażu rękawa zsypowego nie trzeba mieć żadnych specjalnych uprawnień, więc nie musimy obawiać się o konieczność poszukiwania inżyniera w białym kasku, którego trzeba będzie zatrudnić do nadzoru prac. Pracownicy, którzy montują zsyp, muszą po prostu zapoznać się z instrukcją i postępować zgodnie z jej wytycznymi, a nie jest to nic skomplikowanego. Trzeba oczywiście mieć na uwadze, że mogą zdarzyć się sytuacje awaryjne – powinniśmy zdawać sobie sprawę, że w leju zsypowym może nastąpić zator, czy któryś z segmentów ulegnie uszkodzeniu. Powinniśmy więc odpowiednio zabezpieczyć teren wokół miejsca zsypywania, ogradzając go i oznaczając tablicami ostrzegawczymi, na co wskazuje obowiązujące w Polsce prawo budowlane. I oto cała tajemnica koszów zsypowych, którymi efektywnie i bez problemu usuniemy gruz z pomieszczeń.