Nowe osiedla mieszkaniowe kontra zrewitalizowane kamienice

Szukając mieszkania każdy staje przed wyborem rynek pierwotny czy wtórny? Nowe mieszkania kuszą nowoczesną aranżacją wnętrza oraz zaawansowanymi technologicznie materiałami. Minusem nowego budownictwa jest najczęściej lokalizacja z dala od centrum. Alternatywą mogą być odnawiane kamienice, których coraz więcej widać w dużych miastach. Stare budynki odzyskują dawny blask i dzięki nowej aranżacji przestrzeni lepiej odpowiadają potrzebom mieszkańców.

Nowoczesna architektura

Nowe osiedla mieszkaniowe cieszą się dużym powodzeniem. Architekci projektują mieszkania świetnie dopasowane do potrzeb klienta. Nowoczesna architektura cieszy nie tylko wyglądem, ale też funkcjonalnością i znakomitymi parametrami energetycznymi. Na elewacjach nowych budynków często pojawia się zaś płyta elewacyjna.

Współczesna płyta elewacyjna jest dostępna w szerokiej gamie barw i produkowana jest z ekologicznych materiałów. Typowe płyty tego rodzaju produkowane są z cementu z domieszką włókien, laminatu HPL, drewna oraz z blachy. Daje to duże pole do popisu dla architektów, co owocuje niebanalnym wyglądem nowych budynków.

osiedle-mieszkaniowe

Stare, ale nowocześnie urządzone

Elewacje zabytkowych budynków muszą być odnowione zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków z zachowaniem ich oryginalnego charakteru. Jednak w środku można wiele zmienić. Klatki schodowe są gruntownie odnawiane i często są wyposażane w windy. Ogromne mieszkania z połączonymi przejściowymi pokojami dzielone są na mniejsze, które cieszą się większym zainteresowaniem. Zmieniany jest również układ pomieszczeń: sypialnie mają osobne wejścia z korytarza, a salon często połączony jest z kuchnią w formie aneksu.

Oryginalne wnętrza kamienic

Część inwestorów decyduje się na renowację oryginalnych desek podłogowych oraz odkrycie cegieł na części ścian. Takie elementy doskonale pasują do surowego industrialnego stylu.  Charakterystyczne wysokie pomieszczenia dają możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni poprzez antresolę. Dla osób, które nie lubią “wysokich sufitów” wysokość pomieszczenia można łatwo zmiejszyć używając płyt gipsowo-kartonowych. Dobrze wykonane podwieszane sufity dają ciekawy efekt wizualny.

Nowe osiedla i rekapitalizowane kamienice to tylko dwie spośród wielu możliwości. Myślę jednak, że są to wyjątkowo atrakcyjne i oryginalne propozycje. Każdy jednak musi sam zdecydować, jakiego mieszkania potrzebuje.

Zobacz także: Nowoczesna elewacja budynku