Zalety bloków z windą

Ceny za nowe mieszkania od deweloperów zależą od wielu czynników. Nawet w jednej inwestycji możemy znaleźć duży przedział cenowy wśród podobnych do siebie lokali. Najbardziej pożądane są te, które znajdują się na parterze, ponieważ nie ma trudności z każdorazowym dostawaniem się na określone piętro. Pozostali mieszkańcy muszą zadowolić się windą, o ile znajduje się ona w bloku.

Popularność mieszkań parterowych

Mieszkań na parterze w każdym bloku jest niewiele, dlatego nawet jak jesteśmy w stanie w nie zainwestować, to i tak nie mamy pewności, że zakupimy je jako pierwsi. Lokale na wyższych piętrach dla większości osób są mniej komfortowe. Do zalet należy to, że sąsiedzi z podwórka nas nie widzą, a atrakcyjność widoku przeważnie wzrasta z każdym piętrem. Wadą jest oczywiście każdorazowe wchodzenie po schodach. Jest ono niekomfortowe dla osób z zakupami i rodziców z wózkami. Często bywa sporym utrudnieniem dla małych dzieci oraz osób starszych. W mniejszych blokach zazwyczaj nie instaluje się wind.

Komfort szybkiego poruszania się po różnych piętrach

Lokale na parterze są bardziej podatne na włamanie. Do tego przeważnie są ciemniejsze niż te na wyższych piętrach. W bloku z zainstalowaną windą możemy korzystać z zalet mieszkania na wysokim piętrze bez obawy o zmęczenie czy stan zdrowia spowodowany każdorazowym wchodzeniem po schodach. Tak, jak już było wspomniane, do windy wejdziemy z ciężkimi zakupami czy wózkiem dziecięcym. Pracownik EKO-BUD Deweloper dodaje: Możliwość dojazdu na każde piętro sprawia, że na najwyższych kondygnacjach mogą zamieszkać nie tylko ludzie młodzi, ale także osoby starsze lub chore. Do windy bez problemu wjedzie także inwalida na wózku. Jeśli trzymamy rower w mieszkaniu, to jego sprowadzanie także nie będzie trudne.

Mieszkanie parterowe to nie zawsze najlepszy wybór

Na wysokich piętrach nie dociera taki hałas z podwórka jak w przypadku parteru. Na ostatnim piętrze nie zaleje nas sąsiad z góry. Skutki większości awarii instalacyjnych przeważnie odczuwane są na samym końcu. Dodajmy także, że mieszkania w nowych blokach ponad parterem przeważnie są około 7% tańsze niż te na samym dole. W przypadku sprawnej, nowoczesnej windy w bloku możemy zakupić lokal, który eliminuje wady mieszkania na parterze i jest przy tym bardzo wygodny w użytkowaniu. Warto też wspomnieć o osobach, które obawiają się jeżdżenia windami. Windy, czyli właściwie dźwigi osobowe, są regularnie sprawdzane przez Urząd Dozoru Technicznego, dlatego ryzyko wystąpienia poważnego wypadku jest niewielkie. Większą szansę na wypadek mamy wtedy, gdy musimy codziennie przechodzić mnóstwo stopni.