Pracujesz w ogrodzie lub remontujesz dom? Zainwestuj w odzież roboczą!

Odzież robocza ma za zadanie zapewnić wygodę oraz pełne bezpieczeństwo podczas pracy. Odzież robocza to codzienność pracowników budowlanych, przemysłowych i ogrodników, choć w swoim wyposażeniu powinieneś mieć ją także jeśli planujesz remont domu lub mieszkania, majsterkujesz lub często pracujesz w ogrodzie.

Pod nazwą odzieży roboczej kryją się przede wszystkim kamizelki, spodnie oraz koszulki, koszule i bluzy. W jakich sytuacjach najlepiej się sprawdzają i co wziąć pod uwagę przy ich zakupie?

Kamizelki robocze i ostrzegawcze

Kamizelki robocze zdają egzamin zwłaszcza podczas prac na wysokościach lub wykonywania pomiarów, gdzie nie zawsze mamy dostęp do torby narzędziowej. Kamizelki robocze zwykle mają funkcjonalne kieszenie, w których bez problemu przechowasz drobne akcesoria, w tym miarkę, nożyk, wkręty czy gwoździe.

Z kolei kamizelki ostrzegawcze będą niezbędne w miejscach, w których musisz być dobrze widoczny, przykładowo podczas pracy na drodze lub w jej pobliżu. Kamizelkę ostrzegawczą warto mieć również w samochodzie – okaże się przydatna, gdy będziesz zmuszony wymienić oponę czy naprawić inną usterkę.

Kupując kamizelkę roboczą lub ostrzegawczą zwróć uwagę na jakość jej wykonania, trwałość oraz dopasowanie do twojej wagi i sylwetki – nie powinna ona bowiem krępować ruchów. W przypadku kamizelek ostrzegawczych, do wyboru masz modele jedno- lub dwustronne. W sprzedaży dostępne są też kamizelki dodatkowo ocieplane, które będą nieocenione zimą.

Spodnie robocze

Spodnie robocze sprawdzą się podczas wykonywania jakichkolwiek prac fizycznych wewnątrz i na zewnątrz budynków, choćby w warsztacie lub ogrodzie. Podobnie jak kamizelki, spodnie zazwyczaj mają dość pojemne kieszenie, a ponadto specjalne zaczepy oraz uchwyty, dzięki czemu niezbędne narzędzia i akcesoria możesz mieć zawsze przy sobie.

Wybierając spodnie robocze, możesz zdecydować się na tradycyjny model sięgający do pasa lub funkcjonalne ogrodniczki. Przed zakupem sprawdź, czy spodnie są wykonane z trwałego, solidnego materiału. Spodnie robocze także dostępne są w wersjach letniej i zimowej, co z pewnością podniesie komfort pracy bez względu na aktualne warunki atmosferyczne.

Koszule, koszulki i bluzy robocze

Koszule, koszulki i bluzy robocze znajdują zastosowanie głównie podczas prac budowlanych, rolniczych i ogrodniczych. Najczęściej stosowane są zamiennie w zależności od pory roku. Lekkie, przewiewne koszulki będą niezastąpione wiosną i latem, natomiast koszule i ciepłe bluzy bez wątpienia docenisz jesienią i zimą.

Dobierając koszulę, koszulkę lub bluzę roboczą zwróć uwagę na materiał, z jakiego została wykonana, jak również jakość szwów, zamków czy guzików. Pamiętaj, że odzież ta musi zapewniać ci swobodę ruchów, choć nie może być też za luźna. Analogiczne kryteria powinieneś przyjąć kupując bluzę lub polar roboczy. Do wyboru masz między innymi ogrzewające polary, które sprawdzą się zwłaszcza zimą, oraz typowo robocze bluzy, wyposażone w funkcjonalne i pojemne kieszenie, zlokalizowane zwykle w okolicach klatki piersiowej.