Architekt wnętrz radzi: czy warto inwestować w dwupoziomowe mieszkanie?

Architekci wnętrz określają dwupoziomowe mieszkania mianem kompromisu pomiędzy domami jednorodzinnymi a typowymi mieszkaniami w budynkach wielorodzinnych. Wprawdzie lokale dwupoziomowe stanowią niewielki procent wszystkich inwestycji na polskim rynku, jednak niezmiennie cieszą się popularnością wśród zwolenników awangardowych rozwiązań. Czy inwestycja w taką nieruchomość jest jednak opłacalna?

Mieszkanie dwupoziomowe stwarza niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne. Przestronne wnętrze i skosy pozwalają stworzyć unikalną aranżację. Walory estetyczne to jednak nie wszystko.

Układ funkcjonalny wnętrza

Niezaprzeczalną zaletą mieszkań dwupoziomowych jest możliwość wyraźnego wyodrębnienia stref funkcjonalnych wnętrza. Mieszkańcy mogą urządzić wnętrze mieszkania z myślą o strefie dziennej oraz o strefie prywatnej. Na antresoli najczęściej aranżowane są sypialnia i łazienki, natomiast parter obejmuje strefę dzienną, w tym salon czy kuchnię. W ostatnich latach upowszechnia się także trend łączenia części mieszkalnej (zlokalizowanej na antresoli) z biurem lub pracownią. To rozwiązanie sprawdza się jednak wyłącznie w przypadku osób, które dążą do osiągnięcia tzw. work-life balance.

Powierzchnia użytkowa

Mieszkanie dwupoziomowe sprawia wrażenie większej przestrzeni. To niekonwencjonalne rozwiązanie zawsze posiadało wielu zwolenników. Projektanci wnętrz zwracają jednak uwagę na utratę powierzchni użytkowej zarówno na pierwszej, jak i drugiej kondygnacji – ze względu na skosy oraz montaż schodów (niezależnie od tego, czy będą to schody proste, czy kręcone). Przyjmuje się, że tego typu nieruchomość powinna mieć powierzchnię co najmniej 80 mkw. Schody stanowią jednocześnie kluczowy element wystroju, który kształtuje przestrzeń, podkreślając charakter aranżacji. Projektanci wnętrz zwracają uwagę także na możliwość aranżacji przestrzeni pod nimi.

Jak podkreśla architekt wnętrz Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space, układ funkcjonalny mieszkania to nie wszystko. Dwie kondygnacje umożliwiają oddzielenie stref akustycznych. Takie warunki sprawiają także, że na obu kondygnacjach występuje różna temperatura. Praktycznie każdy projektant wnętrz podkreśla rolę odpowiedniej izolacji termicznej poddasza, w którym bardziej odczuwalne będą temperatury z zewnątrz. Poddasze będzie cechowała wysoka temperatura w okresie letnim oraz niska temperatura w zimie. Utrzymanie równomiernego rozkładu temperatury wnętrza może wiązać się z wyższymi kosztami eksploatacji. Aranżując wnętrze poddasza warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Cena mieszkania dwupoziomowego

Mieszkania dwupoziomowe przestały być postrzegane jako wyznacznik luksusu. Eksperci zwracają uwagę na rozpiętość cen. Do zalet dwupoziomowego mieszkania w budynkach wielorodzinnych należy często niższa cena. Z uwagi na specyfikę drugiej kondygnacji oraz utratę powierzchni użytkowej mieszkania, możliwe jest znalezienie bardzo atrakcyjnej oferty. Dwupoziomowe lokale to jednak także awangardowe lofty i mieszkania w kamienicach, nierzadko zlokalizowane w prestiżowych częściach miasta, osiągające rekordowo wysokie ceny.

Architekt wnętrz ostrzega: mieszkanie dwupoziomowe nie dla każdego

Omawiane rozwiązanie pozwala na korzystanie z wielu zalet domu jednorodzinnego, przy jednoczesnym braku konieczności ponoszenia kosztów jego utrzymania. Ta alternatywa pozwala na swobodny wybór lokalizacji – także w centrum miasta. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dla każdego.

Mieszkanie dwupoziomowe może sprawiać trudności osobom starszym oraz osobom z niepełnosprawnościami. Takie lokale zazwyczaj są usytuowane na ostatnim piętrze budynku. W inwestycjach o niskiej zabudowie często nie jest przewidziana winda. Do mankamentów dwupoziomowego mieszkania należy także cena wykończenia. Z uwagi na specyfikę wnętrza będzie z założenia wyższa niż w przypadku tradycyjnych lokali.