Mieszkanie pod klucz czy samodzielne wykończenie?

Kupno mieszkania to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego, kto zdecyduje się na ten krok. Możliwość opuszczenia rodzinnego gniazda i świadomość posiadania własnego M niesie ze sobą ogrom radości. Młodzi z ekscytacją spoglądają w przyszłość wierząc, że od teraz cały świat mają u swych stóp i choć dalej trwają spory o to, czy kupno mieszkania na kredyt ma sens to w dalszym ciągu dla wielu osób jest to jedyna szansa na zmianę swojego życia. Nabycie nieruchomości niesie ze sobą wysokie koszty nie tylko samego kupna mieszkania, ale również wszelkich działań towarzyszących jak podatki, opłaty u notariusza itp. To właśnie dlatego kupujący analizują różnorodne opcje, tak by finalnie jak najwięcej środków zostało w ich kieszeni.

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Planując zakup mieszkania należy rozważyć szereg możliwości, jakie daje rynek nieruchomości. Obecnie coraz częściej można znaleźć atrakcyjne mieszkania z rynku wtórnego, których cena nie jest przesadnie wygórowana. Jednak również mieszkania z rynku pierwotnego kuszą coraz niższymi cenami.

Deweloperzy prześcigają się w atrakcyjnych propozycjach, które mają zachęcić do wyboru właśnie ich oferty. Zdecydowaną przewagą mieszkań z rynku pierwotnego jest możliwość wybrania dogodnej lokalizacji oraz znacznie wyższy standard mieszkania. Również deweloperzy dla zapewnienia jeszcze większej swobody oferują liczne warianty wykończenia proponując to co dla kupującego będzie najlepsze. Wśród najpopularniejszych ofert wyróżnić możemy mieszkania w stanie surowym, do samodzielnego wykończenia, jak i mieszkania wykończone pod klucz. Czym się różnią oba stany i który faktycznie lepiej wybrać?

Dlaczego warto wybrać wykończenie pod klucz?

Każdy kto rozważa zakup mieszkania z pewnością nie raz zastanawiał się nad wyborem opcji mieszkania wykończonego pod klucz. Jest to rozwiązanie kierowane przede wszystkim do osób, które cenią sobie wygodę i chcą jak najszybciej wprowadzić się do własnego mieszkania rozpoczynając nowy rozdział życia.

Wyposażenie pod klucz oznacza, że kupujący po odebraniu mieszkania może od razu się wprowadzać, a wszelkie kwestie związane z czasochłonnym remontem go nie dotyczą. Obecnie deweloperzy oferują różne warianty wykończenia pod klucz, jednak w większości oznacza to, że w mieszkaniu przeprowadzone zostaną następujące prace wykończeniowe:

  • malowanie ścian i sufitów,
  • wykończenie podłóg, wraz z montażem listew przypodłogowych,
  • montaż gniazdek elektrycznych,
  • pełne wykończenie łazienki,
  • osadzenie drzwi.

Wszelkie prace wykończeniowe realizowane są zgodnie z ustaleniami kupującego, a na prace budowlane udzielana jest gwarancja. Wariant ten polecany jest szczególnie tym osobom, których nie ogranicza budżet i które są w stanie przystać na ewentualne ograniczenia dotyczące wyboru materiałów. Należy pamiętać o tym, iż deweloperzy w swoich ofertach posiadają zwykle produkty wybranego producenta, toteż dobór odpowiednich kolorów ścian, podłóg czy drzwi może być istotnie ograniczony.

A może samodzielne wykończenie?

Choć deweloperzy coraz chętniej oferują przystępne cenowo mieszkania wykończone pod klucz to wielu kupujących w dalszym ciągu decyduje się na wariant surowy. Swoje wybory tłumaczą przede wszystkim możliwością samodzielnego decydowania o tym, jak wyglądać będzie mieszkanie, bez konieczności dostosowania się do ograniczeń nakładanych przez dewelopera oraz możliwość zmiany decyzji w tym zakresie już podczas prowadzenia prac remontowych.

Osoby decydujące się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim cenią sobie przede wszystkim wysoką swobodę w zakresie planowanych do zrealizowania przedsięwzięć oraz możliwość zaprojektowania wszystkiego zgodnie ze swoją wizją. Tym samym do głównych plusów samodzielnego wykończenia mieszkania zaliczyć można:

  • większa swoboda w wyborze elementów wykończeniowych,
  • pewność jakości produktów,
  • większa kontrola nad realizacją prac,
  • wysoka oszczędność przy realizacji prac remontowych bez pomocy fachowców,

Nie trudno zauważyć, że mieszkanie w stanie deweloperskim najlepiej sprawdzi się dla tych osób, które posiadają odpowiednie umiejętności pozwalające na samodzielne wykończenie mieszkania. W ten sposób kupujący są w stanie oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, ponieważ nie ponoszą kosztów opłacenia ekipy remontowej.

Na co się zdecydować?

Podczas planowania kupna mieszkania, zarówno w stanie surowym, jak i wykończonego pod klucz należy szczegółowo przeanalizować wszystkie za i przeciw. Rekomenduje się przeprowadzenie szczegółowych analiz, które pozwolą zapoznać się z cenami pakietów wykończeniowych oferowanych przez dewelopera i porównać je z szacowanymi kosztami samodzielnego wykończenia, ponieważ tylko takie działanie pozwoli podjąć odpowiednią, przemyślaną decyzję. Warto również przeanalizować swoje możliwości przerobowe. Jest to szczególnie istotne ponieważ prace remontowe, w tym wykończeniowe pochłaniają nie tylko środki pieniężne, ale przede wszystkim czas i energię, bez których realizacja marzeń może się okazać niemożliwa.

Każdy wariant – mieszkanie wykończone pod klucz i do samodzielnego wykończenia – posiadają plusy i minusy. Sekret odpowiedniego wyboru zależy przede wszystkim od własnych oczekiwań i możliwości. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie będzie korzystniejsze, ponieważ jest to sprawa indywidualna, która winna być przeprowadzona odpowiednią dyskusją i szczegółowo przemyślana.