Jaki styropian wybrać na fasadę?

Dobrze wykonane ocieplenie domu wysokiej jakości styropianem przynosi same korzyści. Z jednej strony pozwala na zmniejszenie kosztów za ogrzewanie z drugiej utrzymanie właściwego komfortu cieplnego w domu. Styropian jest najpopularniejszym materiałem do termoizolacji ścian. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów tego produktu. Nowością jest styropian grafitowy Swisspor LAMBDA WHITE, który dzięki swoim właściwościom doskonale chroni elewację budynku.

lambda-z-plyta-bez-napm Styropian Swisspor LAMBDA WHITE to produkt nowej generacji, który łączy zalety białego i szarego styropianu. Co wyróżnia styropian grafitowy wśród konkurencji? Zgodnie z technologią opracowaną wspólnie z Hochschule Luzern, Zentrum für Integrale Gebäudetechnik płyty styropianowe są frezowane oraz nacinane siatką nacięć przeciwprężnych, co tłumacząc na język polski, sprawia że styropian nie wygina się i nie ulega odkształceniom. Jest to pierwsze takie rozwiązanie zastosowane w Polsce. Dzięki swoim właściwościom styropian doskonale nadaje się do budownictwa energooszczędnego i pasywnego co potwierdza certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Biała warstwa styropianu ma grubość około 6 mm co pozwala na szlifowanie płyt bez utraty warstwy ochronnej. W przypadku styropianu przeznaczonego na fasadę jest to częsta praktyka. Dodatkową zaletą białej warstwy jest ochrona przed naprężeniami termicznymi, które powodują promienie słoneczne. Jak pokazały badania styropian Swisspor LAMBDA WHITE wystawiony na słońce było o 20°C chłodniejszy od zwykłego, szarego EPS.

Kolejną zaletą białej powierzchni styropianu jest eliminacja kosztów zacieniania fasady podczas aplikacji. Ponieważ styropian grafitowy ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne pozwala to na stosowanie płyt do 30% cieńszych w stosunku do białego styropianu. Idąc dalej tym tropem oznacza to użycie krótszych kołków do mocowania, węższych parapetów oraz niższe zużycie materiałów do obróbki otworów okiennych i drzwiowych. Pozytywnym efektem ubocznym użycia cieńszej warstwy styropianu jest na pewno ładniejsza bryła budynku i pozbycie się efektu tzw. „okien strzelniczych”.

Styropian Swisspor LAMBDA WHITE fasada to nie jedyny produkt tej marki. Do rodziny styropianów grafitowych wchodzą jeszcze: LAMBDA MAX fasada, LAMBDA PLUS fasada, LAMBDA 100 dach podłoga, LAMBDA MAX dach podłoga, LAMBDA PLUS dach podłoga oraz HYDRO lambda. Są to kompleksowe rozwiązania do ocieplania domu pochodzące od jednego producenta. Warto wspomnieć również że styropian ten otrzymał Laur Konsumenta 2015 w kategorii Odkrycie 2015.