Jak wyciszyć pomieszczenie?

Odgłosy zza ściany mogą być dużym problemem nie tylko dla mieszkańców bloków, ale także użytkowników budynków biurowych oraz miejsc użyteczności publicznej. Na izolacyjność akustyczną ścian ma wpływ wiele parametrów. Jest to przede wszystkim jej grubość oraz rodzaj materiału i technologia w jakiej została wykonana.

W tym artykule zostaną przedstawione proste rozwiązania umożliwiające wyciszenie pomieszczenia. Być może niektóre was zaskoczą, ale naprawdę warto rozważyć ich zastosowanie. Szczególnie, kiedy zależy nam na szybkim i prostym przeprowadzeniu prac.

Okładziny z płyt gipsowo-kartonowych

Jeśli chcemy wyciszyć pokój to warto na jego ścianach zamontować okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych. Taka konstrukcja zwiększa grubość przegrody między pomieszczeniami. Jeśli dodatkowo zastosujemy pomiędzy ścianą a płytą materiał o wysokiej izolacyjności akustycznej, to efekt będzie niesamowity. Na właściwości dźwiękowe ma też oczywiście wpływ rodzaj oraz ilość warstw zamontowanych płyt g-k. Na rynku dostępne są specjalne płyty dźwiękochłonne, które na pewno sprawdzą się w tym przypadku.

Ścianki akustyczne z płyt g-k

Ścianki akustyczne z płyt g-k to kolejne ciekawe rozwiązanie. Warto wiedzieć, że w tym wypadku wpływ na izolacyjność ma między innymi rodzaj konstrukcji nośnej, grubość i masa opłytowania, grubość materiału izolacyjnego, jakim może być wełna mineralna, a także dokładność wykonania prac montażowych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/sucha-zabudowa/akustyka-w-suchej-zabudowie. Budowa ścianek akustycznych z płyt g-k cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zaletami tego rozwiązania jest na pewno również szybki i prosty montaż.

Ruchome przegrody akustyczne

W odpowiedzi na potrzeby rynkowe od niedawna dostępne są także ruchome ścianki o wysokiej izolacyjności dźwiękowej. Często takie rozwiązania stosuje się w salach konferencyjnych, wykładowych lub widowiskowych, a także restauracjach. Takie ścianki dostępne są w wersji rozsuwanej lub składanej.