Jak wybrać najlepszy odpływ liniowy do kabiny prysznicowej?

Już niemal w każdej polskiej łazience stoi kabina prysznicowa. Jednak coraz więcej osób decyduje się na taką konstrukcję bez tradycyjnego brodzika.

Już niemal w każdej polskiej łazience stoi kabina prysznicowa. Jednak coraz więcej osób decyduje się na taką konstrukcję bez tradycyjnego brodzika. Zamiast tego, ściany kabiny ustawione są bezpośrednio na specjalnie wyprofilowanej podłodze, w której konieczny jest montaż specjalnych odpływów. Skuteczne odwodnienie w kabinach tego typu gwarantują odpływy liniowe, które dodatkowo stanowią element dekoracyjny prysznica.

Dlaczego odpływ liniowy jest lepszy od punktowego?

W łazienkach starszego typu bardzo często pod prysznicem montowano prosty odpływ punktowy. Jest on do tej pory dostępny i przez niektórych wciąż preferowany. Jednak nowoczesne odpływy liniowe są zdecydowanie bardziej funkcjonalne, a także dużo lepiej prezentują się w kabinie. O większej funkcjonalności odpływu liniowego od punktowego decydują dwie zasadnicze kwestie:

  1. Odpływ punktowy umieszczany jest na środku kabiny i wymaga nachylenia w jego kierunku wszystkich czterech części podłogi. W przypadku odpływu liniowego wystarczy nachylić powierzchnię tylko w jednym kierunku.
  2. Odwodnienie punktowe często nie daje rady szybko odprowadzić dużej ilości wody spod prysznica. Jeśli ktoś lubi brać długie natryski, powinien wybrać odpływ liniowy, który szybciej sobie z tym problemem poradzi.
  3. Współczesne odpływy liniowe są bardziej atrakcyjne wizualnie od tradycyjnych punktowych.

Czym charakteryzują się dobre odpływy liniowe?

odplyw-liniowy Głównym zadaniem odpływu liniowego jest skuteczne odprowadzenie wody, gromadzącej się pod prysznicem, a przez to również ochrona reszty łazienki przed zalaniem. Rzeczą oczywistą jest więc, że wybór odpływu powinien być oparty przede wszystkim na porównaniu parametrów dotyczących przepustowości wody czy rodzaju syfona. Ten ostatni powinien być samoczyszczący oraz łatwy do demontażu. Dobrze jest, gdy odpływ liniowy wyposażony jest w solidny kołnierz uszczelniający oraz w specjalne nóżki pomagające wypoziomować system odwodnienia. Wybierając odpływ warto także zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest on zrobiony. Większość dostępnych modeli wykonana jest ze stali nierdzewnej, choć zdarzają się także odpływy z tworzywa sztucznego. Solidniejsze są oczywiście te ze stali szlachetnej i takie właśnie można spotkać w renomowanych sklepach np. tutaj: https://tanialazienka.com/pl/c/Odplywy-liniowe/155. Warto dodać, że stal nierdzewna jest także łatwa do utrzymania w czystości, gdyż nie jest podatna na osadzanie się brudu.

Dlaczego zwykły odpływ może być elegancki?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, gdyż producenci odpływów traktują ten element z takim samym pietyzmem, jak i pozostałe elementy wyposażenia łazienek. Przykładem może być firma Massi, która oferuje aż osiem różnych wzorów odpływów: http://massi.pl/kategoria/produkty/kabiny/odplywy-liniowe/. Każdy z nich odznacza się innym kształtem i rozmieszczeniem otworów odpływowych, tworzących ciekawy ornament. Obok fantazyjnych szlaczków są oczywiście także modele klasyczne z minimalną ilością ozdób. Jak widać tak drobna rzecz jak odpływ prysznicowy, także może być elementem dekoracyjnym i wzbogacać aranżację całej łazienki.