Decydujesz się na ogrzewanie podłogowe? Wybierz najlepsze rozwiązanie do wykończenia

Remont mieszkania może wiązać się ze zmianą systemu ogrzewania. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z dużą otwartą przestrzenią warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. Jeszcze do niedawna dostępne technologie pozwalały na jego wykonanie jedynie na etapie stanu surowego budynku, gdyż konieczna była grubsza warstwa wylewki, zarówno w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego, jak i elektrycznego. Nowoczesna technologia ogrzewania podłogowego renowacyjnego pozwala na mocowanie rur na rzep na specjalnej macie poliuretanowej, która jest niezwykle cienka. Równie cienka w tym systemie jest wylewka, co pozwala na układanie wykończenia podłogi już po kilku dniach. Całość podłogi podnosi się zaledwie o 3-4 cm. Warto zatem zastanowić się, jaki rodzaj materiału wybrać do wykończenia.

Naturalny kamień do domu dobrze przewodzi ciepło

Pierwszą propozycją jest kamień naturalny. Warto wybierać jak najcieńsze płytki z kamienia. Wtedy czas nagrzewania się podłogi będzie krótszy, a tym samym mniejsze będą koszty. Wśród rodzajów kamienia naturalnego na podłogi z ogrzewaniem podłogowym najlepiej nadaje się granit, ale można zdecydować się również na inne rodzaje kamienia, np. marmur, czy łupek kwarcowy. Naturalny kamień do domu sprawdzi się zwłaszcza w tradycyjnych aranżacjach, ale będzie również odpowiednim wyborem do surowej – industrialnej. Warto zauważyć, że podłoga kamienna poza sezonem grzewczym doskonale chłodzi, co jest szczególnie przydatne w czasie upałów.

Płytki gresowe charakteryzują się bezwładnością termiczną

Kolejną propozycją w czasie remontu mieszkania i wykończenia instalacji z ogrzewaniem podłogowym są płytki gresowe. Charakteryzują się nie tylko niską nasiąkliwością, ale również odpornością na uszkodzenia oraz ścieranie. Nadają się nawet do łazienek czy kuchni. Płytki gresowe występują w wielu rodzajach powierzchniowego wykończenia i mogą imitować dowolny materiał, np. kamień, drewno czy beton. Z tego względu cieszą się powodzeniem zarówno wśród zwolenników tradycyjnych ludwikowskich czy rustykalnych aranżacji, jak i miłośników nowoczesnych stylów wnętrzarskich. Warto zauważyć, że płytki, podobnie jak kamień charakteryzują się bezwładnością termiczną, co sprawia, że bardzo wolno stygną. Zatem komfort cieplny w okresie grzewczym jest dłużej utrzymywany. Tego typu płytki można znaleźć w sklepie Klink.

Drewno – dopuszczalne przy wybraniu gatunku odpornego na kurczenie

Wiele osób sądzi, że drewna nie można układać na ogrzewaniu podłogowym. Jednak nie jest to do końca prawda. Przede wszystkim trzeba wybierać gatunki, które nie są kurczliwe. Najbardziej odporne na zmiany temperatury są gatunki drewna egzotycznego, takie jak merbau albo tek, bądź z rodzimych – dąb. Oczywiście należy uwzględnić rodzaj wykończenia przy kładzeniu rur, gdyż muszą zostać zachowane równe odstępy, aby podłoga mogła się równomiernie nagrzewać. Drewno powinno być również warstwowe, a nie lite, co sprawia, że podłoga nie powinna pracować ze względu na krzyżowe ułożenie słoi. Trzeba również wiedzieć, że drewno nie przewodzi ciepła tak dobrze, jak ceramika czy kamień, dlatego odpowiednie poprowadzenie instalacji jest niezbędne. Ważne jest także zastosowanie mebli na nóżkach, aby przepływ ciepła nie był blokowany.

Panele lvt – odpowiednie rozprowadzenie ciepła

Dobrym pomysłem na wykończenie podłóg mogą być również panele lvt. Podłoga wykonana z tego tworzywa sztucznego jest elastyczna i dobrze znosi zmiany temperatury. Ponadto budowa paneli lvt sprawia, że jest to niezwykle cicha podłoga, która sprawdzi się np. w sypialni. Oczywiście tutaj również należy pamiętać o zastosowaniu mebli na nóżkach, w tym łóżka, aby komfort cieplny był zachowany. Takie rozwiązanie sprawdza się także dla alergików. Warto podkreślić, że panele lvt podobnie jak płytki gresowe mogą imitować strukturę wielu materiałów, dzięki nadrukowanej powierzchni.

Jeśli planujesz remont mieszkania, to możesz zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. Aby w systemie renowacyjnym działało ono efektywnie musisz pamiętać, że podłoga nie powinna być cieńsza niż 15 mm. Świetnie sprawdzi się zarówno naturalny kamień do domu, jak i płytki ceramiczne. W wysokim pomieszczeniu podniesienie podłogi o kilka centymetrów nie powinno być problemem. Niewątpliwie przy takim rozwiązaniu można zapewnić sobie komfort cieplny w warunkach grzewczych.