Wymieniamy podłogi – czym kierować się przy wyborze

Planując wymianę podłóg w salonie, stajesz przed koniecznością wyboru między panelami, płytkami, deskami czy wykładziną. Która z opcji będzie dla Ciebie najkorzystniejsza?

Czym kierować się przy wyborze

To, jaką podejmiesz decyzję w kwestii podłóg w salonie będzie zależało od kilku czynników. Jeśli jesteś właścicielem psa podłoga drewniana może nie być najlepszym wyborem, bo taka powierzchnia szybko ulegnie zadrapaniu. Wykładzina i dywan będą w tym wypadku wymagały regularnej pielęgnacji, zaś śliskie płytki mogą być bardzo niewygodne dla Twojego czworonoga. Jeśli na Twoich ścianach są płytki, układanie ich na podłodze nie będzie dobrą decyzją. Zaś jeśli Twój salon jest otwarty na kuchnię warto pomyśleć o łagodnym przejściu z jednego do drugiego pomieszczenia.

Zalety i wady paneli podłogowych

Największą zaletą paneli podłogowych jest ich szybki i nietrudny montaż. Te układane bezklejowo można równie łatwo zdjąć np. podczas przeprowadzki. Przy tradycyjnych będą potrzebne kleje do parkietu i paneli. Panele są tańsze od drewna, a z powodzeniem mogą je imitować. Są odporne na działanie środków chemicznych, łatwo utrzymać je w czystości. Wadą paneli podłogowych jest jednak to, że w przypadku jakichkolwiek zniszczeń należy wymienić fragment podłogi. Nie nadają się one do odnawiania, cyklinowania czy lakierowania. Dodatkowo mają niską izolację akustyczną, od ich powierzchni odbijają się dźwięki kroków, obcasów czy dziecięcych harców.

Zalety i wady podłóg drewnianych

Drewno jest solidnym i wytrzymałym materiałem, który przy odpowiednim impregnowaniu i stałej pielęgnacji będzie Ci służył przez lata. Najtrwalsze gatunki krajowe to dąb, jesion i modrzew, ale ofertę rodzimych drzew można poszerzyć o całą gamę gatunków egzotycznych. Merbau, wenge czy tek obok tego, że są odporne i twarde mają też sporą wytrzymałość na wilgoć. W kwestii podłóg drewnianych ważna też będzie decyzja dotycząca tego, czy drzewo ma by lite czy klejone. Drewno lite jest dobrze usłojone, nadaje rustykalnego charakteru wnętrzom, ma świetną izolację akustyczną, jest jednak dość drogie. Drewno klejone cechuje się wyższą trwałością, szybszym i łatwym montażem oraz niższym kosztem. Zaletą podłóg drewnianych jest to, że są ekologiczne i uniwersalne(doskonale odnajdują się w towarzystwie szkła, metalu czy kamienia). Zaś ich wadą jest niewątpliwe łatwopalność.

Zalety i wady płytek podłogowych

Ilość wzorów i kształtów dostępnych na rynku jest ogromna. Możesz wybrać kafle matowe, połyskujące, wypukłe, chropowate, udające wgniecenia, a nawet trójwymiarowe! W salonie warto zdecydować się na płytki antypoślizgowe i te, o wysokiej ścieralności. Koszt płytek jest niewielki, a montaż nie wymaga fachowej wiedzy. Jedyną wadą płytek jest to, że czasami trudno znaleźć zakupiony przed laty model i w przypadku ewentualnego uszkodzenia fragmentu podłogi trudno jest go uzupełnić odpowiednimi kaflami.

Zalety i wady wykładziny

Wykładzina gwarantuje przytulność i ciepło. Najlepiej wybrać taką z poliamidu, który jest odporny na zabrudzenia. Ponadto taka wykładzina nie gniecie się i nie wyciera. Często ma też atest przeciwpożarowy. Wadą wykładzin jest jednak to, że z czasem mogą rozwijać się w nich nieprzyjazne nam bakterie. Podłogi gumowe pod ciężary można zakupić bezpośrednio od producenta. Jednym z nich swoja ofertę: https://powerrubber.com/kat/maty-na-silownie/