Charakterystyka systemu drzwi harmonijkowych

W jaki sposób otworzyć wnętrze na otoczenie? Rozwiązań jest sporo, a jednym z bardziej funkcjonalnych i estetycznych są systemy drzwi harmonijkowych, które są spotykane coraz częściej nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również lokalach takich jak restauracje czy nowoczesne hotele. Jak zbudowane są takie drzwi, w jaki sposób działają, dlaczego warto w niej zainwestować?

W jaki sposób zbudowane są drzwi harmonijkowe?

Nazwa drzwi harmonijkowych nie jest przypadkowa – ich specyficzna konstrukcja sprawia, że podczas otwierania składają się one właśnie jak harmonijka.

– “System złożony jest z dwóch lub więcej skrzydeł połączonych ze sobą za pomocą elastycznych i szczelnych zawiasów – mówi przedstawiciel firmy PlastixalPonadto skrzydła osadzone są na prowadnicach, które umożliwiają ich przesuwania w linii poziomej. Podczas otwierania skrzydła przesuwają się po prowadnicach, a jednocześnie kąt rozwarcia pomiędzy nimi zmniejsza się. Ostatecznie przy pełnymi otwarciu wszystkie skrzydła składające się na system przylegają płasko do siebie. Ramy skrzydeł drzwiowych oraz prowadnice wykonywane są z wytrzymałego, a przy tym bardzo lekkiego aluminium”.

Grubość szklanego wypełnienia oraz ilość szyb uzależnione są przede wszystkim od miejsca zastosowania drzwi. W przypadku systemów zewnętrznych, oddzielających budynek od środowiska zewnętrznego stosuje się przeszklenia o większej grubości w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu izolacyjności termicznej oraz bezpieczeństwa antywłamaniowego.

Zastosowanie drzwi harmonijkowych

Drzwi harmonijkowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba otwarcia pomieszczenia na zewnątrz bez konieczności zabierania przestrzeni wewnątrz lokalu. Najbardziej rozbudowane systemy mogą w zasadzie pełnić funkcję ściany, którą w zależności od okoliczności można po prostu złożyć. Takie rozwiązanie stosuje się między innymi w restauracjach, które wraz z nastaniem sezonu wiosenno-letniego wystawiają przed lokal ogródek. System drzwi harmonijkowych można również z powodzeniem wykorzystywać do podziału pomieszczeń (np. w biurach), a także do otwarcia salonu na ogród zimowy zbudowany na balkonie czy tarasie.

Zalety systemu drzwi harmonijkowych

Dlaczego warto zdecydować się na system drzwi harmonijkowych? Głównym argumentem przemawiającym za tym wyborem jest duża możliwość zaaranżowania wnętrza, bowiem nawet rozległy, składający się z wielu skrzydeł system nie zabiera przestrzeni wewnątrz pomieszczeń – możemy dowolnie urządzić lokal bez obaw, że meble czy inne elementy wyposażenia uniemożliwią nam swobodne korzystanie z drzwi. System harmonijkowy spisze się zatem doskonale nawet w niewielkich pomieszczeniach. Pod względem parametrów technicznych drzwi harmonijkowe nie różnią się od innych rozwiązań – wyposażone w odpowiednio dobrane przeszklenia oraz uszczelnienia zachowują korzystny współczynnik przenikalności ciepła oraz odporności na włamanie.