Zrób coś trendy ze swoją paletą! Podajemy gotowe pomysły

Jeżeli w twoje ręce wpadła drewniana paleta i zastanawiasz się do czego właściwie może się przydać, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Palety są tanim materiałem, wytrzymałym, modnym, a co najważniejszym – wpisuje się idealnie w styl eko. Pomysły na ich wykorzystanie są naprawdę nieskończone, można je zaadaptować w każdym pomieszczeniu, w którym wprowadzą wyjątkowy klimat. Świetnie sprawdzają się zarówno w roli łóżek, siedzisk, ław, półek, jak i systemów do przechowywania na tarasie czy w ogrodzie. Meble i gadżety z palet świetnie się komponują ze stylem skandynawskim, rustykalnym, prowansalskim, czy loftowym.

Jeśli głowisz się nad tym, skąd wziąć palety

Palety są powszechnie dostępne w sklepach internetowych oraz na portalach aukcyjnych. Wybierając te najlepsze, powinniśmy zwracać uwagę na symbol EPAL. Jego obecność gwarantuje jakość, solidne wykonanie oraz dużą wytrzymałość. Możemy się zdecydować na zakup w składach budowlanych lub w sklepach specjalizujących się konkretnie w sprzedaży palet i europalet. Jedna z takich firm, działająca na obszarze Mszczonowa i okolic Warszawy, podaje że koszt zakupu palet w tym rejonie waha się od 17-40 zł i jest uzależniony od jakości materiału. Palety używane będą nawet dwukrotnie tańsze od nowych.

Gdy już udało ci się zdobyć palety

Stan surowy, w jakim najprawdopodobniej uda ci się zdobyć palety, ani nie prezentuje się efektownie, ani nie jest odporny na działanie wilgoci czy mrozu. Konieczne jest przeszlifowanie drewna za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Główne zadanie to pozbycie się wszelkich nierówności oraz drzazg. Stopień ścieralności palety zależy od stopnia miękkości surowca, jakim jest drewno. Następny krok to oczyszczenie palety z pyłu powstałego wskutek szlifowania, a następnie jej zagruntowanie. Impregnacja jest konieczna w przypadku surowego drewna, można również zamiast tego po prostu pomalować paletę, dzięki czemu zyskamy ten sam efekt, a dodatkowo nową odsłonę palety.

Nie mam pomysłu na wykorzystanie palety!

Ależ masz! Tylko nie jesteś jeszcze tego świadom. Rozejrzyj się, ile masz mebli wokół siebie – wszystkie one z powodzeniem mogą być zastąpione przez meble z palet. 

Pomysł nr 1: ława

Palety drewniane znakomicie się sprawdzą w roli ławy w sypialni lub w salonie. Wykonanie jest naprawdę proste i nie wymaga większego przygotowania. Należy oczywiście dokładnie przygotować palety z surowego drewna, zanim przystąpimy do ich składania, przez odpowiednią oszlifowanie, oczyszczenie i impregnację. Zalecamy wypełnienie przestrzeni między deszczułkami na wierzchu palety dodatkowymi listwami, które utworzą gładki jednolity blat ławy. Można również zamontować pod spodem kółka opatrzone hamulcami, które nie tylko spełnią praktyczną funkcję, ale też nadadzą charakteru. Ciekawym pomysłem jest też montaż na blacie szklanej szyby, która wzbogaci jego wygląd.

Pomysł nr 2: siedzisko z palet na taras lub balkon

Odpowiednio przygotowane palety oraz wygodne stylowe poduchy to przepis na wyjątkowo ekstrawagancki mebel na twój balkon lub taras. Na powierzchni siedziska można również dopasować materac w stylowej poszewce, który zadba o komfort wypoczynku. Powstały mebel można oczywiście pomalować na wybrany kolor, aby idealnie wpisał się w styl naszego tarasu.

Pomysł nr 3: wieszak z palet do przedpokoju

Tak, to również możliwe. W tym przypadku palety stają się nie tyle meblem, co praktycznym gadżetem. Wystarczy, że na właściwie przygotowanej palety zamontujesz łatwo dostępne haczyki do wieszania ubrań lub na przykład narzędzi do prac w ogrodzie. Następnie należy zawiesić gotowy wieszak na ścianie i cieszyć się nową dekoracją.

Pomysł nr 4: łóżko z palet

Łóżko z palet to żadna fanaberia, to ciekawe rozwiązanie designerskie i bardzo cenne działanie proekologiczne. Palety w tej konstrukcji stanowią podstawę łóżka, jego ramę, i jest doskonałą bazą pod dowolny materac. W ten sposób z niewielkim nakładem finansowym i odrobiną pracy, uzyskamy niesamowity efekt w naszej sypialni. 

Pomysł nr 5: meble na taras lub balkon

Palety świetnie się sprawdzają w roli mebli tarasowych lub balkonowych. Można z nich stworzyć bardzo wygodne siedziska przyozdobione poduszkami i wyścielone materacem, oryginalne ławy, czy systemy do przechowania poduszek balkonowych lub narzędzi ogrodniczych. Należy jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu palet środkami przeznaczonymi do ochrony drewna z przeznaczeniem na zewnątrz. Mowa tu o odpowiednich impregnatach do drewna oraz lakierobejcy.

Firma CenterPAL w swojej ofercie posiada europalety oraz palety przemysłowe. Zarówno palety nowe, jak i używane spełniają kryteria stanu użytkowanych palet ładunkowych.