Zmniejsz koszty ogrzewania – wybierz okna energooszczędne

Ceny eksploatacji budynków cały czas idą w górę. Wystarczy spojrzeć na koszty paliw oraz prądu. Właśnie dlatego nowe budynki coraz częściej powstają z naciskiem na energooszczędność. Wtedy jednym z ważnych elementów konstrukcji są właściwie dopasowane okna.

Okna powinny przede wszystkim zapewniać dobrą szczelność, aby zmniejszać straty ciepła. Oczywiście, także powinny być one estetyczne oraz bezpieczne. W poszukiwaniu ciepłych okien warto przede wszystkim zwrócić uwagę na modele energooszczędne, których parametry izolacyjne pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania.

Okna energooszczędne, czyli jakie?

Jak wspomnieliśmy, okna takie muszą być przede wszystkim ciepłe. Dlatego też przy ich doborze powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję oraz parametry. Przede wszystkim kluczowy jest parametr Uw, który określa współczynnik przenikania ciepła okna. Wyrażany jest on w jednostkach W/(m2 * K). Im będzie on niższy, tym okno będzie bardziej energooszczędne.

Gdy chcemy kupić prawdziwe okna energooszczędne, współczynnik Uw powinien plasować się na poziomie poniżej 1 W/(m2 * K). W przypadku okien do domów pasywnych wymogi wskazują, że nie powinien być on większy niż 0,8 W/(m2 * K).

Aby uzyskać tak dobre parametry, w oknach energooszczędnych stosuje się specjalne, dobrze izolowane profile, a także potrójne pakiety szybowe, które wypełniane są gazem, na przykład kryptonem lub argonem. Oszklenie powinno być wykończone powłoką niskoemisyjną. Najczęściej okna tego rodzaju produkowane są z drewna i z zewnątrz wykańczane aluminium, dlatego są one wtedy dobrze zabezpieczone przed wpływem czynników zewnętrznych.

Gdzie kupić okna energooszczędne?

W ich produkcji specjalizują się zarówno firmy zagraniczne, jak i polskie. Z ofertami możemy zapoznać się już teraz przez internet i porównać je ze sobą Niestety, okna energooszczędne nie należ do tanich i często zapłacimy za nie nawet dwa razy więcej niż za tanie okna plastikowe. Warto jednak rozpatrywać ich zakup w kategorii inwestycji – z nimi będzie można od razu oszczędzić na rachunkach!