Wygodne rozwiązania dla domu – okna dachowe

Właściciele domków jednorodzinnych bardzo często decydują się na montaż okien dachowych. Ten typ okien daje nam bardzo dużo możliwości, nie tylko jeśli chodzi o estetykę budynku.

Okna dachowe są doskonałym rozwiązaniem w miejscach, gdzie ilość światła dziennego jest dość ograniczona. Poza tym okna dachowe chronią mieszkańców przed upałami, a zimą okien tych nie zasłoni śnieg. Tego typu okna montuje się najczęściej na strychach czy poddaszach. Choć jak czytamy na stronie poznańskiej firmy Lazur, http://www.e-lazur.pl/okna-poznan, okna PCV stanowią obecnie większość produkowanych okien na świecie, to jednak okna drewniane są w większości stosowane jako okna dachowe. Dlaczego? Okna dachowe są bardziej narażone na działanie wilgoci niż okna standardowe, montowane w płaszczyźnie pionowej dlatego też, okna drewniane stosuje się je jako okna dachowe, bo pochłaniają większą część wilgoci niż okna plastikowe czy aluminiowe.

Rodzaje okien dachowych

Wybierając okna dachowe musimy zastanowić się nad sposobem ich otwierania, co jest kluczową sprawą jeśli chodzi o okna tego typu. Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym w domach jednorodzinnych są okna obrotowe, których dolna część odchyla się na zewnątrz. Tego typu okna są bardzo łatwe w utrzymaniu i użytkowaniu. Kolejnym typem są okna uchylne, które otwierane są za pomocą klamek. Popularnymi rozwiązaniami są również okna rozwieralne i nierozwieralne, które łączy się z innymi rodzajami okien. Wybór odpowiedniego okna dachowego zależy od indywidualnych wymagań i potrzeb mieszkańców, dla których otwieranie oraz użytkowanie okien powinno być jak najbardziej wygodne i komfortowe. Ponadto, należy pamiętać, że okna dachowe narażone są wciąż na działania deszczu i innych czynników atmosferycznych dlatego też, bardzo szybko ulegają zabrudzeniom.

Wielkość okien

Wielkość pomieszczenia jest wyznacznikiem wyboru powierzchni okien dachowych. Przyjmuje się więc, że 1m2 powierzchni przeszklonej oświetla do 10m2 podłogi. Dlatego też, należy dokładnie zmierzyć powierzchnię podłogi i dopiero później podjąć decyzję o wyborze okien. Może się bowiem okazać, że jedno okno nie dostarczy nam pożądanej ilości światła dziennego, a zapewnią je dopiero dwa okna. Często więc zdarza się tak, że właściciele domów montują kilka okien obok siebie w pomieszczeniach gdzie ilość światła powinna być większa. W garderobach czy też łazienkach ilość światła nie musi być aż tak duża, więc powierzchnia przeszklenia może być mniejsza.