Wybór mieszkania dla studenta – na co zwrócić uwagę?
Wyjazd na studia wiąże się w większości z koniecznością znalezienia mieszkania w dużym mieście akademickim. Wielu studentów ze względów finansowych decyduje się na akademik lub wynajem pokoju w mieszkaniu dwu- lub trzypokojowym, w którym mieszkają inni studenci lub osoby pracujące. Część natomiast decyduje się na zakup małego mieszkania na okres studiów. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania dla studenta?
Lokalizacja mieszkania
Lokalizacja przy wyborze mieszkania dla studenta ma bardzo duże znaczenie. Jeżeli student będzie uczęszczał na uczelnie w centrum miasta, to raczej nie wybierze mieszkania na jego obrzeżach, gdzie będzie zmuszony do wielogodzinnych dojazdów na uczelnię. Dlatego, zanim zaczniemy poszukiwania, warto jest wybrać dzielnice w pobliżu uczelni i skupić się na poszukiwaniu mieszkań leżących właśnie w tej okolicy. Jak wiadomo, pokoje czy mieszkania w centrum miasta są o wiele droższe niż te na obrzeżach, dlatego dobrą decyzją będą tanie mieszkania od dewelopera w Szczecinie, które zapewnią nam szybki i sprawny dojazd do centrum. Jest to dobra opcja, gdy zależy nam na czasie i wygodzie. Jeżeli jesteśmy jednocześnie osobą pracującą na etat i studiującą zaocznie korzystniejszy będzie wybór mieszkania bliżej miejsca pracy, gdyż to do niej będziemy dojeżdżać częściej. Wielu studentów zwraca również uwagę na to, aby mieszkanie znajdowało się blisko miejsc życia towarzyskiego, co umożliwi wspólne wypady na imprezy integracyjne – do pubów, klubów, kin czy kawiarni.
Rozkład i metraż mieszkania
Bardzo ważny przy wyborze mieszkania jest również rozkład pomieszczeń. Mieszkanie dla studenta powinno być dostosowane do jego potrzeb. Pokoje nie powinny być przechodnie. Jeżeli planujemy w przyszłości wynająć pokój innej osobie, zadbajmy o to, aby kuchnia była oddzielnym pomieszczeniem, gdyż dzieląc pokój z aneksem kuchennym, nie będziemy mogli zaznać prywatności.
“Studenci najczęściej wybierają kawalerki o powierzchni około 30 m2 lub małe mieszkania dwupokojowe, które zapewnią im komfort i prywatność. Jeżeli dysponujemy odpowiednim budżetem, bardziej opłaca się zainwestować w większe mieszkanie. Jeden pokój zawsze możemy wynająć innemu studentowi, dzięki czemu będziemy mieli gotówkę na opłacenie rachunków i innych potrzeb” – dowiadujemy się w rozmowie z deweloperem Gryf Development w Szczecinie, który oferuje tanie mieszkania bez pośredników.
Zakup mieszkania to bardzo dobra opcja dla studentów, którym zależy na prywatności i poczuciu bezpieczeństwa. Nie musimy wówczas martwić się o wzrost czynszu, wypowiedzenie umowy czy jakiekolwiek żądania właściciela. Plusem posiadania własnych czterech ścian jest również możliwość wykorzystania ich, jako inwestycji w przyszłości oraz możliwość urządzenia mieszkania zgodnie ze swoim gustem.