Szklarnia czy tunel foliowy? Zalety i wady

Szklarnie ogrodowe oraz tunele foliowe to dobry sposób z jednej strony na zwiększenie powierzchni uprawnej w Twoim ogrodzie, z drugiej zaś – na dbanie o owoce czy warzywa w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Oba rozwiązania mają jednak swoje wady i zalety. Przekonaj się, co będzie najlepsze dla Twojego ogrodu.

Zastanawiając się nad tym, czy wybrać szklarnię ogrodową, czy też tunel, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim takie czynniki, jak:

  • twoje fundusze;
  • to, jakie rośliny chcesz uprawiać;
  • to, jak poważnie podchodzisz do uprawy roślin w ogrodzie;
  • przestrzeń w ogrodzie, którą dysponujesz.

Ziemovit przygotował dla Ciebie krótki przewodnik, dzięki któremu uda ci się rozstrzygnąć dylemat „szklarnia ogrodowa czy tunel foliowy” na korzyść Twojego ogrodu.

Tunele foliowe – zalety i wady

Tunel foliowy jest przede wszystkim tani. Koszt zakupu najtańszego tunelu jest stosunkowo niewielki (ok. 400 zł), a przy odrobinie samozaparcia można przygotować go samemu, zwłaszcza jeśli ma służyć przede wszystkim do okrywania niskorosnących bylin przed wiatrem lub opadami śniegu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tuneli, dzięki czemu można wybrać taki, który będzie pasował do Twojego ogrodu.

Z racji prostoty konstrukcji tunel foliowy jest lekki i mobilny, więc w zależności od sytuacji oraz potrzeb można bez problemu przenieść go w inne miejsce. Jego montaż najczęściej przypomina rozkładanie namiotu, a zatem nie stanowi większego problemu.

Wada tuneli foliowych to ich mała wytrzymałość – mocna wichura lub poważne opady śniegu mogą przewrócić całą konstrukcję i narazić Twoje rośliny na uszkodzenia. Materiał, z którego jest wykonany tunel (zarówno stelaż, jak i folia), wytrzymuje zazwyczaj maksymalnie dwa sezony. Po tym czasie należy kupić nowy.

Tunele foliowe nie pozwalają również kontrolować temperatury, w jakiej przebywają rośliny. Istnieją co prawda tunele, w których można otwierać boki, ale są one odpowiednio droższe od standardowych. W związku z tym w razie wzrostu nasłonecznienia tunelu mogą wytworzyć się niekorzystne warunki dla przebywających pod materiałem roślin. W przypadku gdy uprawę na skutek zbyt wysokiej wilgotności tunel foliowy zaatakują grzyby, rozwiązaniem jest albo przeniesienie całej konstrukcji w inne miejsce, albo spryskanie roślin środkiem SIARKOL® EXTRA 80 WP

Szklarnie ogrodowe – zalety i wady

W odróżnieniu od tuneli foliowych szklarnie to pewna inwestycja na długie lata – świetnie nadają się na duże, przydomowe działki, na których chcesz uprawiać zarobkowo warzywa, owoce czy kwiaty ozdobne. Stalowo-drewniany stelaż oraz pokrycie z dobrej jakości materiału sprawią, że szklarnia przetrwa nawet najgorsze warunki pogodowe.

W szklarni ogrodowej łatwiej jest regulować temperaturę oraz wilgotność powietrza i dostosowywać je do uprawianych roślin. Oczywiście szklarnia pozwalająca na bardzo dokładne kontrolowanie panujących w niej warunków to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych, w większości przypadków wystarczy jednak nawet najprostszy system otwierania okien.

Szklarnia ogrodowa pozwala uprawiać bardzo różne rośliny w bardzo różnych porach roku. Jeśli wybudujesz szklarnię w najbardziej nasłonecznionym miejscu ogrodu, możesz nawet stworzyć z niej oranżerię, gdzie będą rosły egzotyczny cytrusy.

Jak łatwo przewidzieć, szklarnia jest znacznie droższa od tuneli foliowych. Przygotowanie fundamentów, podmurówki, zabezpieczenie konstrukcji przed wilgocią i rdzą, zakup dobrego okrycia oraz ogrzewania… Te wszystkie elementy w wyraźny sposób podnoszą koszty budowy.

Szklarnia nie jest mobilna, co przy bardzo intensywnych uprawach różnych roślin w tej samej glebie może doprowadzić do jej gwałtownego wyjałowienia. Wówczas warto sięgnąć po ziemię uniwersalną Ziemovit, której wieloskładnikowy nawóz gwarantuje, że rośliny otrzymają wszystkie składniki odżywcze potrzebne do wzrostu.