Styropian szary lepszy od białego?

Styropian szary inaczej zwany grafitowym to nowy rodzaj materiału do ocieplania domu. Jego popularność rośnie z dnia na dzień. Co go wyróżnia spośród innych dostępnych produktów termoizolacyjnych? Przede wszystkim kolor i parametry.

Styropian szary jak sama nazwa wskazuje ma kolor srebrnoszary. Zabarwienie nadaje mu dodatek grafitu, który powoduje zwiększenie absorpcji promieniowania cieplnego. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć izolacyjność cieplną materiału w porównaniu do innych styropianów dostępnych na rynku.

styropian Dzięki swoim parametrom doskonale nadaje się do budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Współczynnik przewodzenia ciepła w tradycyjnych materiałach termoizolacyjnych wynosi ok. 0,04 W/mK. Porównując je z płytami z dodatkiem grafitu, które przyjmują wartość nawet od 0,03 W/mK z całą pewnością możemy powiedzieć że styropian szary w stu procentach spełnia swoje zadanie. Lepsza izolacyjność oznacza oszczędność, ponieważ już po 3-4 latach zwracają się nakłady poniesione na ocieplanie.

Bardzo dobre parametry szarych płyt pozwalają stosować cieńsze warstwy styropianu zwłaszcza w miejscach, gdzie uzyskanie optymalnej izolacyjności cieplnej przy użyciu tradycyjnych materiałów jest niemożliwe.

Warto wiedzieć że cieńsze płyty styropianowe nie tracą właściwości termoizolacyjnych co niestety występuje w tradycyjnym białym styropianie. Zamiast styropianu białego o grubości 12 cm, można zastosować 10-centymetrową płytę. Grubość płyty ma duże znaczenie zwłaszcza przy ocieplaniu logii balkonowych i budynków zabytkowych. Konserwator może nie wyrazić zgody na pogrubienie fasady.

Duża cześć osób budujących dom nie decydowała się do tej pory na ocieplenie budynku białym styropianem ze względu na grubość i co za tym idzie zmniejszenie pomieszczeń. Styropian szary jest doskonałym rozwiązaniem właśnie w takich przypadkach. Nowe płyty mają także zastosowanie w izolacji tzw. mostków cieplnych.

Mostki cieplne to nic innego jak słabe miejsca w ociepleniu domu, przez które ucieka ciepło. W praktyce mogą podnosić koszty ogrzewania domu nawet o 30%. Efektem są wyższe rachunki za energię. Powstają w wyniku błędów projektowych (brak szczegółowych rysunków powoduje, że wykonawca może łatwo popełnić błąd) oraz błędów wykonawczych, gdy jakiś element zostanie zrealizowany niezgodnie z projektem lub niestarannie.