Sprawdzone sposoby na ekonomiczne palenie w piecu na ekogroszek

Montaż kotła na ekogroszek to inwestycja opłacalna z wielu powodów. Po pierwsze instalacja centralnego ogrzewania staje się bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego. Po drugie zakup takiego pieca może być dofinansowany z programów rządowych i samorządowych. Po trzecie kotły na ekogroszek są ekonomiczne w eksploatacji. Dodatkowo istnieje kilka wypróbowanych technik palenia w tego typu piecach, które pozwolą uzyskać jeszcze większe oszczędności.

O czym warto pamiętać użytkując kocioł na ekogroszek?

Obsługa kotła zasilanego ekogroszkiem jest stosunkowo łatwa i nie wymaga od użytkownika posiadania specjalistycznej wiedzy. Dodatkowo czas jaki należy poświęcić na czynności związane z rozpaleniem pieca, czy uzupełnianiem paliwa w zasobniku został ograniczony do minimum. Mimo tych zalet warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które pozwolą nam wykorzystać w pełni możliwości posiadanego pieca. Jak wyjaśnia ekspert firmy prowadzącej sprzedaż i montaż kotłów na ekogroszek:

“Jeśli chcemy, aby nasz kocioł przez cały okres eksploatacji wykazywał maksymalną funkcjonalność powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie przyczyni się do bezawaryjnego działania pieca. Dodatkowo podniesie ekonomiczność kotła pozwalając na oszczędności w kosztach ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Po pierwsze należy pamiętać o regularnym czyszczeniu kotła. Trzeba to robić zgodnie z zaleceniami producenta. Brak osadów w postaci sadz i popiołów zwiększa sprawność energetyczną pieca. Drugą sprawą jest kontrola urządzeń współpracujących z kotłem m.in. elementów podających paliwo z zasobnika. Zużycie tych części jest rzeczą naturalną i co pewien czas istnieje konieczność ich wymiany”.

Metody oszczędnego palenia w kotłach na ekogroszek

Istnieje wiele sposobów na ekonomiczne palenie w piecach zasilanych ekogroszkiem, o których można przeczytać w internecie. Niestety nie wszystkie one są skuteczne. Co więcej część z nich proponuje zastąpienie ekogroszku paliwem innego gatunku. Taka zmiana może doprowadzić do uszkodzenia kotła oraz jego podzespołów. Przykładem jest zastosowanie opału wytwarzającego spaliny o wyższej temperaturze. W takim przypadku może ulec awarii czujnik kontrolujący temperaturę spalin. Chcąc w sposób ekonomiczny używać kotłów na ekogroszek wystarczy przestrzegać kilku sprawdzonych i rekomendowanych przez producentów zasad. Pierwszą jest stosowanie paliwa o odpowiedniej jakości. Kupując ekogroszek warto dokładnie sprawdzić jego parametry grzewcze m.in. kaloryczność czy zawartość wody. Im opał lepszego gatunku, tym większa sprawność pieca. Po drugie należy wyregulować ustawienia sterownika odpowiedzialnego za pracę kotła. Właściwe nastawienie czasu podawania paliwa i przerwy oraz dobranie mocy wentylatora gwarantują optymalne zużycie ekogroszku. Po trzecie warto zamontować zewnętrzne sondy temperatury oraz wewnętrzne termoregulatory, które pozwolą na jeszcze większe oszczędności paliwa.