Siatka cieniująca – wybór i montaż

Ogrodnictwo, uprawy szklarniowe, leśnictwo… to tylko niektóre dziedziny działalności, w których nadmiar słońca może być źródłem problemów. Jak sobie z tym poradzić? Jednym z chętniej wybieranych akcesoriów jest siatka cieniująca. Pytanie jednak, jaką wybrać, aby zyskać efektywną osłonę? Podpowiadamy.

Co to jest siatka cieniująca?

Siatki cieniujące powstają z tworzyw sztucznych, najczęściej z gęstego polietylenu. Ich zadaniem, zgodnie z nazwą, jest zacienienie zakrywanej przestrzeni w odpowiednim stopniu – tak, aby ochronić ją przed zbyt dużą ekspozycją na promienie słoneczne.

Siatka cieniująca zazwyczaj jest bardzo gęsto tkana, a jej parametry sprawiają, że dodatkowo może stanowić zabezpieczenie przed wiatrem.

Jaka siatka zacieniająca będzie najlepsza?

Wybór siatki cieniującej wcale nie jest prosty. Wystarczy przyjrzeć się ofercie dobrego producenta, np. firmy Symar, aby przekonać się, że to produkt dostępny w wielu wersjach kolorystycznych, jak i w rozmaitych rozmiarach. Jak zatem wybrać najlepszą? Kluczowe jest to, gdzie zamierzasz zastosować siatki cieniujące, a co za tym idzie – jaki stopień zacienienia chcesz uzyskać. 

Przykładowo:

  • siatka cieniująca do ogrodu czy na balkon, która ma zawisnąć np. na płocie pomiędzy Twoim ogródkiem a tym należącym do sąsiada, może dawać zacienienie nawet ok. 70-80%, aby zapewniała Ci pełną prywatność,
  • siatka cieniująca do szklarni zazwyczaj daje między 40 a 60% zacienienia, w zależności od tego, jakie rośliny są uprawiane wewnątrz,
  • siatka cieniująca do sadu, zwłaszcza montowana w okresie owocowania, powinna dawać średni (do 55%) lub niski (ok. 10-20%) stopień zacienienia,
  • siatka do ogrodu czy na balkon, która ma zapewniać odrobinę cienia, powinna mieć maksymalnie ok. 60-70% zacienienia.

 

Siatka cieniująca sprawdzi się jako osłona balkonu czy patio, nie tylko w egzotycznym kraju.

Osłona cieniująca – jakie jeszcze parametry wziąć pod uwagę?

Stopień zacienienia jest bardzo ważną cechą, ale nie jedyną, którą warto wziąć pod uwagę przy wybieraniu siatki. Inne istotne aspekty to:

  • materiał wykonania – najlepiej sprawdza się polietylen, który jest nieco bardziej odporny na oksydację oraz działanie promieni słonecznych niż polipropylen,
  • dodatkowa warstwa chroniąca przed promieniowaniem UV – istotna zarówno dla chronionych przed słońcem roślin, jak i dla trwałości samej siatki,
  • kolor – ma znaczenie estetyczne, ale wpływa także na poziom zacienienia; przykładowo, siatki cieniujące w kolorze szarym zazwyczaj dają lepszą ochronę przed światłem niż zielone.

Jak zamontować siatkę cieniującą?

Montaż siatki cieniującej nie jest problematyczny pod dwoma warunkami. 

Po pierwsze – musi jej być odpowiednio dużo. Dlatego najlepiej sprawdza się siatka cieniująca na wymiar – producenci mogą ją stworzyć w rozmiarze odpowiadającym projektowi klienta.

Po drugie – ważny jest sposób montażu. Najwygodniejsza do naciągnięcia jest siatka cieniująca z oczkami – przez otwory umieszczone po bokach wystarczy przeciągnąć np. zwykłe opaski zaciskowe i przymocować ją do elementów płotu czy konstrukcji szklarni. 

Jeśli chcesz uzyskać pomoc przy doborze siatki cieniującej, możesz skorzystać z porad ekspertów Symar: https://symar.pl/. Dzięki temu wybierzesz rozwiązanie dopasowane do specyfiki realizowanego projektu.