Przymarznięta roleta. Co robić?

Skrajne temperatury, duże opady i silne wiatry wystawiają nasze domy na próbę jakości. Najwięcej problemów rodzi się zimą, kiedy śnieg wprowadza wilgoć do każdego zakamarka, a mróz ją dodatkowo ścina. Jednym z problemów powstałych w ten sposób jest zamarznięta roleta. Zderzenie się ciepłego powietrza wnętrza domu z mrozem na zewnątrz może sprawić, że rolety nie da się otworzyć. Co wtedy należy robić?

Sposoby na podniesienie przymarzniętej rolety

W przypadku zamarznięcia rolety nie wolno podnosić jej na siłę, ponieważ może to ją uszkodzić.  Pierwszym krokiem do otwarcia jest usunięcie wierzchniej warstwy śniegu i lodu. Następnie można użyć podmuchu ciepłego powietrza np. z suszarki lub odkurzacza samochodowego. Gdy tylko lód się roztopi, roletę należy szybko wytrzeć, by nie dopuścić do ponownego oblodzenia. Jeśli uda się ją unieść, trzeba wywołać drgania w celu pozbycia się resztek śniegu i lodu np. poprzez swobodne jej opuszczenie. Niektóre modele rolet wyposażone są w funkcję detekcji, która samodzielnie wykrywa opór i zatrzymuje silnik. Wtedy będziemy wiedzieli, kiedy roleta działa poprawnie. W przeciwnym razie musimy sami to ustalić, uważając na to, by nie zniszczyć mechanizmu.

Jak nie dopuścić do przymarznięcia?

Nie da się przewidzieć, jak w ciągu nocy pogoda wpłynie na pracę rolet zewnętrznych. Można jednak zminimalizować ryzyko przymarzania. Sposobem na długotrwałe mrozy jest podkładanie kawałków styropianu w miejscach, gdzie roleta styka się z podłożem. To pozwoli zmniejszyć różnicę temperatur. Śnieg należy także usuwać z pokrywy skrzynek, ponieważ może to dodatkowo obciążyć roletę lub ją nadmiernie namaczać. Roleta przymarza również wtedy, gdy okno otworzymy podczas dużego mrozu. W takiej sytuacji trzeba nią przez chwilę poruszać, by usunąć gromadzące się na niej kryształki lodu.

Sposoby na funkcjonalne działanie podczas zimy

Rolety nie powinno się wbijać w śnieg. W dolnej listwie pancerza można smarować uszczelki środkami odpornymi na niską temperaturę, np. wazeliną. W przypadku, gdy roleta jest opuszczona, nie należy otwierać okien, ponieważ zwiększy to ryzyko przymarznięcia. Jak mówi ekspert z firmy PHUT Jachimczak Bartosz w Czeladzi: “Podczas miesięcy zimowych trzeba oczyszczać rolety ze śniegu i oblodzenia, by nie dopuszczać do problemów z otwieraniem. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy śnieg się topi, a nocą ścina go mróz. Regularne odśnieżanie, zabezpieczanie przed przymarzaniem i delikatne traktowanie podczas przymarznięcia nie dopuści do zniszczenia rolety”.