Projektowanie przebieralni przechodniej. Na co zwrócić uwagę?

Przebieralnie przechodnie nalezą do coraz chętniej wykorzystywanych rozwiązań na basenach, w wodnych parkach rozrywki oraz na siłowniach. System przechodni stanowi śluzę do strefy szatni, najczęściej koedukacyjnej. Wówczas nie ma już potrzeby korzystania z szatni ogólnej. Aby kabiny przechodnie dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być odpowiednio zaprojektowane. Co należy brać pod uwagę na etapie projektowania i wybierania tego rozwiązania?

Poczucie prywatności

Rolą projektanta przebieralni jest przewidzenie wielu ludzkich potrzeb i najczęstszych zachowań. Tworzone przez specjalistę przestrzenie o intymnym charakterze muszą więc uwzględniać specyficzne oczekiwania osób przychodzących na basen lub na siłownię. Chodzi o to, by móc w spokoju i bez poczucia skrępowania rozebrać się i ubrać.

Brak poczucia intymności może pojawić się w momencie, gdy drzwi kabiny zaczynają się za wysoko w stosunku do podłoża lub gdy są one zbyt niskie i nie zakrywają np. czubka głowy. Należy uwzględnić te parametry i projektować takie przebieralnie, które będą w sam raz dla dorosłego człowieka.

Każda przebieralnia przechodnia powinna mieć możliwość zamknięcia od wewnątrz, aby osoby chcące z niej skorzystać widziały, czy jest ona wolna, czy zajęta.

To wszystko jest niezwykle ważne, gdyż przebieralnie przechodnie najczęściej umieszcza się w szatniach koedukacyjnych. W takich miejscach szczególnie ważne jest zapewnienie użytkownikom maksymalnego poczucia komfortu i bezpieczeństwa.

Przemyślane rozwiązania funkcjonalne

Pod względem konstrukcyjnym przebieralnie przechodnie nie różnią się tak bardzo od kabin przyściennych. Tak samo jak one są wyposażone w antykorozyjne zawiasy, ryglowanie obustronnie drzwi oraz stabilne profile. Różnice są natomiast zauważalne w stosowanych udogodnieniach i w oferowanej funkcjonalności.

W przebieralniach przechodnich producenci często decydują się na zamontowanie ławeczki oraz wieszaków. Każda kabina musi być wyposażona w dwoje drzwi, które oferują funkcję samodomykania się. Można ponadto zastosować funkcję otwierania awaryjnego. Uwagę zwraca także bogata gama kolorystyczna.

Zaufani dostawcy, tacy jak SANIPOL, wykonują kabiny przechodnie z odpornych na ścieranie i wilgoć płyt HPL, które znacząco podnoszą trwałość i możliwości eksploatacyjne konstrukcji. Kabiny dostarczane są w rozmiarach standardowych oraz na indywidualne zamówienie klienta.

Atesty jakości i bezpieczeństwa

Dopytaj o to, czy oferowane kabiny mają odpowiednie certyfikaty. Nie jest to, rzecz jasna, jedyny wyznacznik jakości, natomiast z pewnością warto go uwzględnić w kontekście doboru systemu przebieralni przechodniej do miejsc publicznych.

Przykładowe certyfikaty i atesty to: Aprobata Techniczna i Atest PZH, certyfikaty ISO 9001 oraz ISO 14001. Dobrze by było, gdyby przebieralnie stały w zgodzie z europejskimi normami zatwierdzonymi przez CSI CERT oraz polskimi, potwierdzonymi na przykład przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.