Projektanci wnętrz – żeby remont był przyjemnością

Planujesz odnowienie mieszkania? Kupiłeś lokal z rynku wtórnego? A może czekasz na odbiór mieszkania od dewelopera? Jeśli Twoja odpowiedź na któreś z powyższych pytań brzmi: “tak”, to dalsza część tego tekstu jest właśnie dla Ciebie. Wyjaśnimy w nim bowiem, czym zajmują się projektanci wnętrz i dlaczego warto korzystać z ich usług przy wykańczaniu mieszkań, i domów.

W telegraficznym skrócie: po co zatrudniać projektanta przy wykańczaniu wnętrz? Po to, żeby to wykańczanie nie wykończyło nas. Emocjonalnie i finansowo.

Architekt wnętrz z doświadczeniem, to specjalista, który nie tylko zajmie się projektem naszego mieszkania czy domu, ale także współpracuje z wieloma sprawdzonymi wykonawcami i ekipami. A to, że godny zaufania wykonawca z polecenia, jest na wagę złota, wie chyba każdy, kto kiedykolwiek zlecał jakiekolwiek prace (i to nie tylko remontowe).

Ale zacznijmy od początku, bo sprawna ekipa remontowa, to tylko połowa sukcesu. Kluczem do powodzenia całej operacji pod hasłem “remont” jest dobry projekt i precyzyjny plan działania. Warto więc do projektanta zgłosić się jak najwcześniej. Nawet jeszcze zanim kupimy mieszkanie lub dom, warto skonsultować nasz wybór z osobą znającą się na rzeczy. Unikniemy wówczas ryzyka wydania, niemałych przecież pieniędzy, na, na przykład nieustawne, ciemne lub niedostosowane do naszych potrzeb lokum. Projektanci wnętrz, analizując choćby już sam rzut mieszkania czy domu, potrafią dostrzec takie mankamenty, na które deweloper z pewnością nie zwróci nam uwagi, a które mogą w przyszłości zepsuć nam radość z nowego domu.

Jeżeli już jednak jesteśmy posiadaczami naszego wymarzonego “M”, to również nigdy nie jest za późno, żeby zgłosić się do projektanta po pomoc.

Współpraca zaczyna się od rozmowy, mającej na celu zebranie wskazówek dotyczących naszych upodobań, potrzeb, stylu życia i możliwości, jakie daje nam kształt projektowanego lokalu oraz budżet, jakim dysponujemy. Warto wcześniej zebrać swoje przemyślenia, spisać potrzeby i marzenia, które nowa przestrzeń ma realizować. Pomocne mogą być także zdjęcia lub wycinki stylizacji, elementów i mebli, które nam się podobają. Przydadzą się projektantowi w następnym etapie, jakim jest faza koncepcyjna.

Architekt sporządza dla nas parę propozycji układu funkcjonalnego i ogólnej stylistyki wnętrz. Po kolejnych rozmowach i dopracowaniu tego etapu, dokonamy wyboru jednej koncepcji, które podlega potem przekształceniu w projekt wykonawczy.

Stanowić go będą rysunki potrzebne wszelkim ekipom i wykonawcom, którzy będą realizować nasz remont. Znajdziemy tam plan wyburzeń (jeśli takowe będą miały miejsce), wytyczne budowlane, rozplanowanie wszystkich instalacji np. elektrycznej, hydraulicznej czy teletechnicznej. Oprócz tego otrzymamy również szczegółowe rysunki niektórych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka, z rozrysowaniem układów płytek ceramicznych i wszelkich elementów wyposażenia. Projekty wykonawcze wychodzące z pracowni Projekt MIMO zawierają również rysunki przeróżnych detali, mebli na wymiar (m.in. szafek kuchennych, mebli gabinetowych, regałów) oraz innych, nieszablonowych rozwiązań.

Na podstawie projektu wykonawczego architekci wyliczają również potrzebne ilości wszelkich materiałów wykończeniowych np.gresu, parkietu, osprzętu elektrycznego czy tapet.

Gdy projekt wykonawczy jest gotowy, ekipa może wkraczać do akcji. Jednak praca projektanta bynajmniej nie musi się tu kończyć. Jeśli zdecydowaliśmy się na pełnienie przez niego również nadzorów autorskich na budowie, to teraz architekt, a nie my, będzie komunikował się z ekipą oraz pilnował, żeby wszystko było wykonywane zgodnie z projektem. Będzie dbał o to, żeby harmonogram prac był przestrzegany i będzie rozwiązywał problemy, które zazwyczaj pojawiają się na każdej budowie. Dopilnuje też dostaw materiałów wykończeniowych i wreszcie mebli, oświetlenia, i dodatków. A nam, pozostanie delektować się efektem końcowym i z dumą oprowadzać gości.