Ognisko domowe ukryte w szkle – oświetlenie domu i mieszkania.

Górne światło sufitowe od wielu lat dominuje w domach i mieszkaniach. Najczęściej jest to żyrandol zawieszony dokładnie na środku sufitu. Jednak w każdym domu znajduje się wiele zakamarków. Część z nich chce się ukryć, a część wyeksponować. Stworzenie odpowiedniej atmosfery jest bardzo istotnym elementem doboru oświetlenia, od którego zależy funkcjonalność i wygoda, a więc i dobre samopoczucie użytkownika.

Główne źródło światła

Oświetlenie ogólne, tak zwane rozproszone, to już nie tylko masywny żyrandol z jedną lub wieloma żarówkami. Obecnie szeroka gama lamp sufitowych, takich jak lampy Voltolina, umożliwia znalezienie najlepszego rozwiązania do każdego pomieszczenia. Reflektory, lampy halogenowe oraz kinkiety sprostają nawet najbardziej wymagającym aranżacjom. Istotne znaczenie ma odpowiednie połączenie oświetlenia ogólnego z oświetleniem punktowym. Wzrok męczy się, gdy w pomieszczeniu źródła światła silnie kontrastują między sobą. Jeżeli dodatkowe oświetlenie ma charakter czysto estetyczny i planujemy włączać je niezależnie od światła ogólnego, warto pamiętać, by nie było ono tak intensywne jak np. światło do czytania. oswietlenie

Punktowe podkreślenie wnętrza

Oświetlenie miejscowe może pełnić rolę zarówno funkcjonalną, jak i czysto estetyczną. Oświetlenie ramy obrazu, zagłówka łóżka, czy też zwykłego blatu kuchennego może nie tylko pomagać w użytkowaniu, ale stanowić dodatkowy element, który pozwoli utworzyć np. romantyczny klimat na wieczór. Producenci oferują szeroki wybór zaczynając od klasyki, kończąc na ekskluzywnych lampach Ideal Lux oraz reflektorach. Zastosowanie lamp LED-owych, by subtelnie oświetlić ulubioną kolekcję figurek porcelanowych podkreśli, że są dla nas wyjątkowe i warto im się przyjrzeć. Postawienie wysokich lamp o ciemnych kloszach obok telewizora zabezpieczy nasz wzrok przez zmęczeniem oczu spowodowanych patrzeniem w jeden punkt – telewizor.

Źródło światła do pracy

Miejsce do pracy powinno zapewniać nam odpowiednie natężenie oświetlenia. Źródło światła ustawione poniżej poziomu wzroku zapewni komfort czytania i pracy na komputerze.  Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wybranie lampy z możliwością regulacji wysokości, zwłaszcza w małych mieszkaniach. Dzięki temu z jednego biurka będą mogli korzystać wszyscy domownicy. Przy korzystaniu z punktowego źródła światła, w przypadku pracy przy biurku, należy pamiętać o zapaleniu światła górnego. Dzięki temu będzie można spędzić przy nim więcej czasu, nie odczuwając takiego zmęczenia, jak w przypadku zapalonej samej lampki.

Bezpieczeństwo montażu

Warto poradzić się w tej kwestii profesjonalisty, gdyż dobór poszczególnych lamp zależy od wielu czynników. Uwzględni on wszystkie parametry, dzięki którym całe mieszkanie będzie zgrywać się w spójną całość. Również bezpieczeństwo w przypadku instalacji elektrycznych jest niezwykle istotne, i tu należy skorzystać z pomocy zawodowca z odpowiednimi uprawnieniami. Dzięki tym zabiegom nic nie stoi na przeszkodzie, aby przebierać w kształtach, rodzajach i stylach oświetlenia, nadając unikalny charakter naszemu domowi.