Ochrona odgromowa – niezbędna dla bezpieczeństwa domu i domowników

W naszym kraju burze zdarzają się głównie wiosną i latem. Całych dni burzowych jest około 30 w ciągu roku. Jednak ich skutki są często dramatyczne. Podczas burzy pada bardzo intensywny deszcz, który jest przyczyną powodzi, podmywania ulic, zalewania piwnic i mieszkań, ale olbrzymie szkody może wyrządzić też piorun. A tych, podczas intensywnych wyładowań, może uderzyć w ziemię czy w budynki nawet kilkadziesiąt.

Czym jest piorun?

Piorun to wyładowanie elektryczne, któremu towarzyszy grzmot, błyskawica i olbrzymia siła. Natężenie prądu w wyładowaniu może sięgać 100 tys. A, a temperatura powietrza nawet 30 tys. stopni Celsjusza. Wraz z błyskawicą w stronę ziemi kierują się duże ilości ujemnych ładunków elektronicznych, a następnie ładunki dodatnie przemieszczają się w stronę chmury. Dzieje się tak nawet wiele razy w ułamku sekundy. Przepływ ładunków, w porównaniu z domową siecią energetyczną, jest nawet 1000 razy większy.

ochrona_odgromowa

Skutkiem uderzenia pioruna może być pożar. Nawet 1000 takich pożarów rocznie gasi straż pożarna. Jeszcze częściej uderzenie pioruna powoduje nieodwracalne uszkodzenia urządzeń elektrycznych w domu, a także całej instalacji elektrycznej, co jak łatwo się domyśleć powoduje olbrzymie straty materialne. Nawet zanim usłyszymy grzmot, nasze urządzenia na stałe podłączone do prądu mogą ulec zniszczeniu…

Lepiej zapobiegać, czyli jak neutralizować pioruny?

O ile meteorolodzy mogą przewidzieć burze, o tyle jej skutków nie może przewidzieć nikt. Nie można też burzy i piorunów powstrzymać, dlatego niezbędna jest ochrona odgromowa, czyli piorunochron montowany na budynku oraz dodatkowe zabezpieczenia wewnętrzne, które można znaleźć np. na stronie http://el12.pl/ochrona-odgromowa,k338.

Piorunochron ma za zadanie przyjąć uderzenie pioruna i odprowadzić prąd do ziemi. Instalacja w domu ma ochronić instalację elektryczną i informatyczną, do której podpięte są wszelkie domowe urządzenia. Tylko w ten sposób nasz dom, jako cały budynek, jak i zbiór wszelkich niezbędnych do życia urządzeń będzie bezpieczny.