O czym warto pamiętać, szukając mieszkania na własność?

Zakup mieszkania to przełomowy moment w życiu każdego człowieka. Decyzja o nabyciu nieruchomości powinna być przemyślana w każdym calu, z uwzględnieniem wielu różnych czynników. Tylko wówczas będziemy w pełni usatysfakcjonowani.

Cena zakupu

Potencjalny koszt nabycia mieszkania to jedna z pierwszych rzeczy, na którą zwracamy uwagę przeglądając oferty nieruchomości. Ceny między poszczególnymi regionami kraju mogą różnić się nawet o 50%! Czołową pozycję w rankingu ,,najdroższych” polskich miast, niezmiennie zajmuje Warszawa. Wynika to oczywiście z jej stołecznej roli. Średnia cena metra kwadratowego lokalu w stolicy wynosi – w zależności od miesiąca – ok. 8-9 tys. zł.

Co ciekawe, zazwyczaj droższe okazują się mieszkania z rynku wtórnego. W przypadku mieszkań nowych, dochodzą jednak koszty wykończenia wnętrz. Teoretycznie więc wydatki się wyrównują. W praktyce – nie do końca. ,,Przede wszystkim musimy pamiętać, że mieszkania z drugiej ręki często znajdują się w budynkach o wysokim stopniu zużycia technicznego. Potencjalne ryzyko awarii, to także potencjalne dodatkowe koszty. Nie jest też prawdą, że każde mieszkanie od dewelopera otrzymujemy w stanie surowym. Niektóre firmy, w tym nasza, oferują lokale w standardzie »pod klucz«, dzięki czemu podstawowe prace wykończeniowe zawierają się w kwocie nabycia nieruchomości” – komentuje przedstawiciel nowo powstającego, warszawskiego osiedla Shiraz Trio.

Lokalizacja nieruchomości

Temat lokalizacji pośrednio już zasygnalizowaliśmy. Mieszkanie w wielkiej metropolii ma swoją cenę. Nie wynika ona z fałszywie pojmowanego prestiżu, a z praktycznych korzyści, jakie czerpiemy z funkcjonowania w takim, a nie innym otoczeniu. Życie w mieście to większe możliwości znalezienia pracy, wyższe zarobki i szerszy dostęp do punktów handlowo-usługowych, kulturalnych, placówek edukacyjnych, medycznych i wielu innych.

W ostatnim czasie, szczególną popularnością cieszą się osiedla, usytuowane w wielkich miastach, jednak nie w ścisłym centrum. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie zdrowego balansu między wielkomiejskością a spokojem, typowym dla terenów podmiejskich. Zjawisko to widać m.in. w Warszawie., gdzie nowoczesne osiedla w skrajnych dzielnicach – jak np. Bielany – zyskują słuszną, wciąż rosnącą renomę.

Wielkość i układ mieszkania

Jesteś singlem? A może głową wielodzietnej rodziny? Fakt ten ma oczywiście ogromne znaczenie. O ile osoba żyjąca samotnie może pozwolić sobie na mieszkanie średniej wielkości (ok. 50 m2), małżeństwo z kilkorgiem dzieci będzie poszukiwało powierzchni nawet dwa razy większej! Zawczasu warto dokładnie ,,wymierzyć” swoje potrzeby. W końcu każdy metr ma znaczenie – zwłaszcza pod kątem cenowym.

,,Jeśli nie stać nas na mieszkanie bardzo duże, zawsze możemy poszukać oszczędności. Np. zdecydować się na lokal nieco mniejszy, ale o dogodnym rozkładzie pokoi. Warto też zwrócić uwagę na piętro. Przyjmuje się, że mieszkania na dolnych kondygnacjach są nieco tańsze, choć nie jest to regułą” – radzi ekspert Shiraz Trio.

Stan prawny

Nieuporządkowane kwestie własnościowe mogą stać się zarzewiem nie lada problemów dla nowych mieszkańców. Aby uniknąć prawnych niedomówień, trzeba mieć pewność, że osoba z którą zawieramy umowę jest jedynym właścicielem nieruchomości. Należy też sprawdzić, czy lokal nie jest obciążony hipoteką, prawem dożywocia bądź roszczeniami osób trzecich.

Większość powyższych zastrzeżeń odnosi się oczywiście do rynku wtórnego. W przypadku nieruchomości nowych, sprawa jest o wiele bardziej jasna. Pod warunkiem, że skorzystamy z usług dobrego dewelopera. W tym wypadku, wymowne okażą się przede wszystkim opinie środowiskowe. Możemy też zwrócić uwagę, czy dane przedsiębiorstwo jest transparentne finansowo i niezagrożone ryzykiem upadłości.