Nowe mieszkania w Warszawie – czy to dobry czas na zakup?

Możesz pozwolić sobie na zakup nowego mieszkania? W Warszawie na zainteresowanych czeka szeroki wybór lokali. Czy jednak zdecydowanie się na zakup właśnie w tym momencie to dobre posunięcie?

Nowe mieszkanie to niemały wydatek. Musimy przeznaczyć na nie sporą sumę, biorąc pod uwagę ceny mieszkań w Polsce, a szczególnie w Warszawie, gdzie należą one do najwyższych w kraju. Z drugiej strony mieszkanie w stolicy to przyszłościowa inwestycja, ponieważ ceny nieruchomości cały czas rosną.

W stolicy za 1 metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego przyjdzie nam zapłacić około 7 000 złotych. W przypadku lokali z drugiej ręki ceny są nawet wyższe – tutaj koszt może dochodzić do 8 000 złotych za metr kwadratowy. Taka różnica wynika głównie z cen w centrum miasta, gdzie na sprzedaż są bardzo drogie mieszkania używane.

Jeśli poprzeglądamy wystawione na sprzedaż nowe mieszkania w Warszawie, przekonamy się, że na niższe koszty możemy liczyć właściwe tylko wtedy, gdy chodzi o lokale położone na obrzeżach miasta. Tanio możemy też kupić lokale do remontu, ale musimy wtedy pamiętać o tym, że przygotowanie ich do używania również będzie kosztowne.

W ciągu ostatnich lat ceny nieruchomości mieszkalnych w Warszawie utrzymywały się na podobnym poziomie – wahania były niewielkie. Teraz jednak coraz częściej słyszymy o tym, że ceny pójdą w górę. Może wynikać to między innymi z mniejszej liczby mieszkań pozostających na sprzedaż, a także z rosnących cen gruntów, które nabywane są przez deweloperów. Szacuje się, że podwyżki mogą sięgnąć nawet 10%.

Warto także wskazać, że ceny mogą iść w górę w związku z zakończeniem programu Mieszkanie dla Młodych. Przez długi czas deweloperzy budowali takie mieszkania, które musiały zmieścić się w limitach programu, aby można było je sprzedaż osobom chcącym z niego skorzystać.

Podsumowując, koniec 2017 roku to dobry czas na to, aby zdecydować się na zakupienie mieszkania w stolicy. To tym bardziej korzystna decyzja, że wynajęcie mieszkania niejednokrotnie wychodzi drożej, a mieszkania na własność wtedy i tak nie otrzymamy.