Nie tylko stal, czyli z jakich tworzyw sztucznych wykonuje się kształtowniki i płyty

Tworzywa sztuczne zdominowały współczesny przemysł i stopniowo wypierają tradycyjne surowce, takie jak drewno czy stal. O ich popularności decydują przede wszystkim wyjątkowe właściwości fizykochemiczne, ale też mnogość zastosowań, np. do produkcji płyt i kształtowników. Tworzywa sztuczne doskonale sprawdzają się w charakterze materiałów konstrukcyjnych stosowanych w szeroko pojętym przemyśle. Jakie tworzywa wykorzystuje się w tym celu?

Plastik

Plastikiem potocznie nazywa się grupę tworzyw sztucznych, które wytwarzane są na bazie polimerów syntetycznych lub naturalnych z dodatkami modyfikującymi. Wyróżniamy tu różne rodzaje tworzyw, takie jak np. PCW, polistyren czy polipropylen. Do zalet tego typu materiałów należy przede wszystkim mały ciężar, łatwość ich obróbki oraz stosunkowo niewielki koszt produkcji. Tworzywa sztuczne dzięki bogatym możliwościom formowania wykorzystywane są w produkcji różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych, w tym również kształtowników, takich jak kątowniki, rury oraz ceowniki, a także płyt i prętów. Tego typu materiały znajdują zastosowanie w branży budowlanej, w tym również w wykończeniu wnętrz, np. do zabezpieczenia ścian, ale też w branży reklamowej oraz w szeroko pojętym przemyśle.

Poliamidy

Poliamidy to specyficzny typ polimerów, z których produkuje się tworzywa sztuczne o wyjątkowym poziomie twardości i wytrzymałości mechanicznej. Są to materiały niezwykle trwałe, które wyróżnia wysoka odporność na rozciąganie, ścieranie i różnego rodzaju uszkodzenia, do tego charakteryzuje je łatwość obróbki, np. możliwość skrawania. Tworzywa konstrukcyjne poliamidowe dostępne są w formie prętów oraz płyt, które znajdziemy np. w ofercie sklepu El-Decor. Z płyt i prętów poliamidowych produkuje się rozmaite gotowe detale, takie jak tuleje, koła prowadzące czy napędowe, uszczelki, formatki, łożyska, rolki i wiele innych elementów wykorzystywanych w przemyśle, np. w branży elektrycznej czy motoryzacyjnej.

Inne

Jakie inne tworzywa sztuczne wykorzystuje się do produkcji kształtowników i płyt? Wyróżniamy tu materiały, takie jak:

  • Pleksi – do zalet pleksi należy estetyka zbliżona do szkła, a jednocześnie znacznie większa od niego wytrzymałość. Płyty z pleksi wykorzystuje się w dekoracji wnętrz i reklamie.
  • Poliwęglan komorowy – płyty poliwęglanowe to znakomity budulec różnego rodzaju zadaszeń i przeszkleń, które dobrze przepuszczają światło, a przy tym są niezwykle wytrzymałe i odporne.
  • Teflon – polimer wyjątkowo odporny na zmiany temperatur i o znacznej wytrzymałości chemicznej. Pręty teflonowe wykorzystuje się w przemyśle, m. in. w branży elektrotechnicznej.