Malowanie ścian i pozbycie się purchli

Kwestia odświeżenia pomieszczenia może zostać zrealizowana we własnym zakresie.

Załóżmy, że mamy do pomalowania zarówno sufity, jak i ściany. W jaki sposób podejść do tej sprawy i od czego rozpocząć malowanie? W tym krótkim poradniku przedstawimy najważniejsze kwestie związane z taką renowacją.

Na dobry początek warto wyjaśnić sprawę tzw. purchli, które są efektem zbyt szybkiego nałożenia warstwy farby przed wyschnięciem poprzedniej. Mogą również tworzyć się na skutek odparowywania wilgoci z muru – jeżeli znajduje się przykładowo pomiędzy pokojem i łazienką.

Przechodząc już do samych kwestii związanych z malowaniem, to na początek należy dobrze przygotować podłoże. Chodzi tutaj o oczyszczenie sufitu i ścian z różnego rodzaju brudu oraz usunięcie spękanych fragmentów starej farby, które odstają od powierzchni. Pęknięcia ścian należy pogłębić i poszerzyć, a następnie dokładnie oczyścić z kurzu. Takie podłoże należy na koniec umyć gąbką nasączoną wodą z detergentem.

Warto pamiętać również o zabezpieczeniu innych obiektów, jakie mogą zostać uszkodzone podczas malowania. Mamy tutaj na myśli głównie okna, grzejniki, gniazda elektryczne oraz wszystkie inne przedmioty, które zostaną w pomieszczeniu podczas jego malowania. Zabezpieczmy również podłogę przy pomocy folii i tektury, aby nie została przypadkowo poplamiona farbą.

Kolejnym etapem jest szpachlowanie, czyli nakładanie masy szpachlowej w miejscu pęknięć i ubytków celem ich wypełnienia. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj gotowa masa szpachlowa, która jest bardzo wygodna w użyciu. Nie zapomnijmy również o zeszlifowaniu uzupełnionych miejsc po wyschnięciu masy szpachlowej – zapewni to uzyskanie gładkiej i równej powierzchni.

Następnie powinniśmy przystąpić do gruntowania, które poprawi przyczepność o zmniejszy chłonność ściany, co przełoży się na zwiększenie wydajności farby i lepsze pokrycie dawnego koloru.

Środek gruntujący nakładamy z użyciem pędzla lub wałka, dwoma warstwami – pierwsza pionowo i druga poziomo.

Po zagruntowaniu możemy wreszcie przejść do etapu malowania. Kolory farb do ścian są równie bogate, co kolory farb elewacyjnych, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Malowanie rozpoczynamy od sufitu, a dopiero następnie przechodzimy na ściany. Farbę nakładamy przy użyciu wałka lub pędzla. Po malowaniu należy dobrze pomieszczenie przewietrzyć, aby farba mogła wyschnąć.