Mała kuchnia w bloku – czy na pewno wiesz, jak ją urządzić?
Mała, wąska i nieustawna kuchnia w bloku? To nie problem – wciąż możesz przekształcić ją w funkcjonalne i wygodne miejsce do przygotowywania i spożywania posiłków. Wszystko zależy od mebli i ich rozmieszczenia w pomieszczeniu. Oto kilka porad, które ułatwią Ci jej aranżację!
Meble do małej kuchni – lekkie konstrukcje na nóżkach
Jeśli w małej przestrzeni zastosujesz masywne meble, przytłoczysz ją i jeszcze bardziej pogłębisz wrażenie ciasnoty. Dlatego też warto postawić na konstrukcje wyróżniające się lekkością, dzięki którym wnętrze będzie wyglądać na przestronniejsze. Taki efekt osiągniesz, wybierając meble na nóżkach.
Ciekawym rozwiązaniem są również mobilne szafki na kółkach, które można łatwo wysuwać i chować. W ten sposób meble nie będą zajmować zbyt dużo miejsca, a jednocześnie będą na tyle pojemne, by bez trudu pomieścić niezbędne akcesoria do gotowania. W ekstremalnych przypadkach, możesz również zainwestować w wysuwany blat, przy pomocy którego powiększysz powierzchnię roboczą na czas przygotowywania posiłku, a później po prostu go schowasz.
Szerszy blat = więcej miejsca do przechowywania
Paradoksalnie, w małej kuchni najlepiej postawić na niestandardowy, nieco szerszy blat. Dlaczego? Dzięki temu zyskasz szeroki pas wolnej przestrzeni tuż pod ścianą, który wykorzystasz jako dodatkową przestrzeń do przechowywania – nie stracisz jednak powierzchni roboczej do przygotowywania składników podczas gotowania.
Szerszy blat oznacza również głębsze szafki, w których zmieścisz więcej akcesoriów i zapasów. Pamiętaj, że chaos i bałagan działają na Twoją niekorzyść i optycznie pomniejszają pomieszczenie. Powinieneś więc dbać o perfekcyjny porządek i jak najwięcej rzeczy schować w meblach – dzięki temu wnętrze zyska na lekkości.
Drzwiczki szafek, które najlepiej sprawdzą się w niewielkiej kuchni
W niewielkich pomieszczeniach świetnie sprawdzą się przede wszystkim meble kuchenne z przesuwnymi drzwiami, które potrzebują znacznie mniej miejsca podczas otwierania i zamykania. Równie dobrze nadają się do tego drzwi żaluzjowe, które nie otwierają się do przodu, lecz do góry lub na bok.
Warto też optycznie powiększyć pomieszczenie, wybierając drzwi ze szklanymi wstawkami, które będą przepuszczać światło i nadawać konstrukcji lekkość. Jeśli nie chcesz, aby wnętrze mebli było widoczne z zewnątrz, sięgnij po mleczne szybki, które skutecznie je zakryją, a jednak będą pięknie rozpraszać promienie światła.
Sprytne triki warte wypróbowania
W małej kuchni warto zagospodarować każdy skrawek dostępnej przestrzeni – również parapet. Licując go z blatem, zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania. Możesz tam postawić blok z nożami, stojak z przyprawami lub doniczki ze świeżymi ziołami – wszystko to, co powinno być zawsze pod ręką.
W cenie są również wielofunkcyjne rozwiązania. Jednym z nich jest np. wyspa kuchenna, która posłuży Ci jednocześnie za dodatkowy blat do przygotowywania posiłków, stół do ich spożywania oraz szafkę, w której schowasz zapasy lub akcesoria do gotowania.