Lodówka energooszczędna, czyli jaka?

W domowym budżecie koszty energii elektrycznej zajmują wysoką pozycję. Z kolei jednym z urządzeń, które pobiera jej najwięcej, jest lodówka. Właśnie dlatego w poszukiwaniu odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na jego pobór energii. Jak wybrać dobrą lodówkę, która będzie tania w utrzymaniu?

Kiedyś lodówki pobierały bardzo dużo energii, co przekładało się nie tylko na wysokie rachunki za prąd w gospodarstwach domowych, ale również na większe zanieczyszczenie środowiska. Teraz jednak dąży się do obniżenia poboru energii, która, niestety, cały czas jest coraz droższa. Właśnie dlatego dzisiaj energooszczędna lodówka nie jest już niczym dziwnym i decyduje się na nią przeważająca większość kupujących.

Zwróć uwagę na klasę energetyczną

Przy poszukiwaniu energooszczędnej lodówki powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej etykietę, na której znajdziemy informację o klasie energetycznej dla danego modelu. Najmniejsze zużycie prądu to klasa A+++, następnie A++, A+ oraz A, natomiast najwięcej energii zużywają urządzenia w klasie G, niemniej jednak są one już rzadko spotykane.

Na etykiecie energetycznej znajdziemy również informację o tym, jaka jest ilość zużywanej energii elektrycznej w kilowatogodzinach dla danego modelu. Warto pamiętać o tym, że lodówka duża w klasie A++ i tak będzie zużywała więcej kWh od lodówki małej w tej samej klasie, dlatego przy poszukiwaniu modelu taniego w utrzymaniu warto pamiętać o tym, by nie kupować jej na wyrost.

Ważna rozsądna eksploatacja

Warto też wspomnieć, że nawet bardzo energooszczędna lodówka nie będzie mogła zapewnić niższych rachunków tedy, gdy nie będziemy korzystali z niej prawidłowo. Warto zadbać o to, aby nie stała ona w pełnym słońcu oraz w pobliżu źródeł ciepła, na przykład grzejników. Wokół lodówki należy też zostawić odpowiednia ilość miejsca wskazaną w instrukcji.

Przy codziennej eksploatacji lodówki powinniśmy też pamiętać o tym, by nie otwierać jej za często i nie zostawiać otwartej i by nie wstawiać do niej produktów o wysokiej temperaturze.