Listwy segregacyjne dla farmacji, listwy do aptek – charakterystyka

Wygląd aptek zmieniał się przez lata. Obecnie większość z nich wyposażona jest w szafy z dużą ilością szuflad, które umożliwiają przechowywanie i segregację leków oraz ułatwiają znalezienie właściwego produktu. W zachowaniu jeszcze większego porządku pomagają także listwy segregacyjne, chętnie wykorzystywane w farmacji jako uzupełnienie szuflad na leki.

Listwy do aptek ułatwiają pracę, segregację oraz przechowywanie leków oraz suplementów diety. Są niezbędnym elementem wyposażenia szuflad – dzięki nim pudełka nie przemieszczają się i nie mieszają między sobą. Usprawniają pracę farmaceutów i pozwalają na szybkie znalezienie potrzebnego leku. Przyjrzyjmy się bliżej ich cechom charakterystycznym, na przykładzie listw do aptek dostępnych w sklepie producenta i dystrybutora mebli, firmy Meblant.

Listwy segregacyjne – co to takiego?

Listwa segregacyjna to długa i wąska listwa z rowkami prowadzącymi, w których można umieścić przegrody. Mocując listwę po dwóch przeciwległych stronach szuflady można stworzyć podporę dla płaskich przegródek podtrzymujących pudełka z lekami. Ponieważ rowki rozstawione są co kilka centymetrów, samodzielnie można dostosować szerokość niezbędną do konkretnych rodzajów produktów aptecznych. Za pomocą przegródek oraz listwy można stworzyć dowolne kombinacje przestrzeni w szufladzie – dzięki temu listwa apteczna jest niezwykle uniwersalna i może być dopasowana do dowolnego wymiaru szuflad.

Charakterystyka listw aptecznych

Listwy apteczne różnią się parametrami w zależności od producenta. Zazwyczaj mają długość jednego metra, szerokość dwa i pół centymetra oraz grubość pięciu milimetrów. Rowki prowadzące sięgają na głębokość trzech milimetrów. Listwy segregacyjne firmy Meblant posiadają również taśmę samoprzylepną, dzięki czemu ich montaż jest niezwykle szybki – nie zawsze listwy są wyposażone w powłokę klejową i nie raz konieczne jest dokupienie taśmy dwustronnej osobno. Materiał, z którego wykonana jest listwa to polietylen, który może być dopuszczony do kontaktu z żywnością.

W jaki sposób zamontować listwę segregacyjną?

Listwę można dociąć na dowolną długość.  Należy pamiętać, aby od wymiaru między dwoma powierzchniami odjąć około czterech milimetrów. Miejsce, w którym chcemy ją przykleić należy odtłuścić za pomocą spirytusu, acetonu lub benzyny ekstrakcyjnej. Następnie odklejamy taśmę zabezpieczającą powłokę klejową i przyklejamy listwę w pożądane miejsce. Dobrze jest ucisnąć listwę na całej długości, na przykład za pomocą wałka – dzięki temu równomiernie przyklei się na całej powierzchni i nie będzie odchodzić. Następnie w rowkach umieszczamy przegrody.