Karaluchy – jak pozbyć się tych niebezpiecznych szkodników?

Karaluchy w mieszkaniu to wyjątkowo uporczywy i trudny do zwalczenia problem. Co gorsza, błyskawicznie się przemieszczają i rozmnażają. Jak sobie z nimi radzić?

Szkodliwość karaluchów

Te niewielkie stworzenia potrafią być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia, dlatego ich obecności w mieszkaniu nie wolno bagatelizować. Karaluchy lubują się w wilgotnych miejscach, w których nie brakuje pożywienia. Do ich ulubionych siedlisk należą śmietniki, ścieki, wysypiska odpadów. Karaluchy przemieszczają się w błyskawicznym tempie, rozprzestrzeniając w ten sposób groźne dla zdrowia bakterie, grzyby oraz choroby, mogą także powodować uczulenia. Ich obecność jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, ale szkodzi również dorosłym osobom.

Jak walczyć z karaluchami?

Nie tak prosto jest wytępić te odporne szkodniki. Jeśli już pojawią się w mieszkaniu, szybko się w nim udomawiają i rozmnażają. Dlatego najlepiej jest im zapobiegać- dbać o czystość we wnętrzu, nie zostawiać resztek jedzenia na wierzchu, regularnie wynosić śmieci i przechowywać wszelkie artykuły spożywcze w szczelnych opakowaniach.

Jeśli mimo wszystko karaluchy się pojawiły, należy jak najszybciej rozpocząć z nimi walkę. Nie jest możliwe, aby wytępić je ręcznie, ponieważ uwielbiają ukrywać się np. w kanalizacji. W takim razie, jak można sobie z nimi poradzić? Najlepszym sposobem na walkę z karaluchami są specjalne środki chemiczne o silnym działaniu, rozpylone w miejscach narażonych na obecność karaluchów, takich jak klatki wentylacyjne, okolice umywalek, listwy przy podłodze. Ponieważ środki te nie są obojętne dla zdrowia człowieka, po ich zastosowaniu, w mieszkaniu nie powinien nikt przebywać przez określony czas.

Środki zwalczające karaluchy nie powinny być stosowane przez osoby bez wprawy i doświadczenia. Dlatego najlepiej jest powierzyć to zadanie firmie, która zajmuje się zawodowo dezynsekcją. Przykładem takiej firmy jest Stander, profesjonalnie zwalczający karaluchy oraz inne szkodniki bytujące w mieszkaniach. Co ważne, firma daje gwarancję na swoje usługi, a więc nawet w przypadku, gdyby insekty mimo wszystko powróciły, klient może liczyć na jej pomoc.