Jakie są dostępne, ekologiczne systemy ogrzewania domów?

Coraz częściej podczas wyboru systemu grzewczego zwraca się uwagę na ich aspekt ekologiczny. Poza ceną i wydajnością liczy się przede wszystkim minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Poza stosowaniem pomp ciepła i fotowoltaiki, popularne są również kotły gazowe oraz kotły olejowe, a dzięki szybkiemu rozwojowi technologii, producenci dostarczają coraz więcej proekologicznych rozwiązań.

Kotły gazowe czy kotły olejowe?

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w domach są kotły gazowe. Są częściej wybierane ze względu na niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu do kotłów olejowych. Można wyróżnić kilka rodzajów kotłów gazowych:

  • kotły jednofunkcyjne (nie ogrzewają wody)
  • kotły dwufunkcyjne (ogrzewają wodę i dom)
  • kotły kompaktowe (wiszące, o małej pojemności)
  • kotły kondensacyjne (przetwarzają także energię ze spalin)

Obsługa kotłów gazowych jest prosta i bezpieczna dzięki ich automatyzacji, a naprawą i przeglądem zajmują się autoryzowane serwisy producentów.

Kotły olejowe charakteryzują się spalaniem całkowitym paliwa, co sprawia, że ich stosowanie jest bardzo ekologiczne. Dodatkowo, podobnie jak kotły gazowe dwufunkcyjne mogą również ogrzewać wodę. Kotły olejowe są mocno zautomatyzowane, a więc ich obsługa jest prosta i zajmuje mało czasu.

Coraz bardziej popularna staje się technologia kondensacji, która stosowana jest w przypadku kotłów gazowych i kotłów olejowych. Kondensacja polega na wykorzystaniu energii powstałej w konsekwencji spalania oleju lub gazu. W przypadku ogrzewania olejowego wykorzystywana jest para wodna, a w ogrzewaniu gazowym spaliny. Zwiększa to wydajność energetyczną obu pieców.

Alternatywne źródła energii.

Poza tradycyjnymi metodami wykorzystującymi paliwo i gaz do ogrzewania, coraz chętniej wykorzystywane są odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła, które przetwarzają temperaturę z powietrza lub gruntu w energię do ogrzewania domów i mieszkań. Zainstalowanie pompy ciepła jest dużą inwestycją, ale korzyści jakie za sobą niesie, coraz częściej przekonuje nowych nabywców do ich zakupu. Ekologiczne rozwiązania to nie tylko dbałość o środowisko ale również korzyści finansowe, w postaci obniżonych rachunków za energię. Wysoki koszt inwestycji zwróci się w postaci mniejszych nakładów finansowych na opał.

Wybierając system do ogrzewania domu, i jednocześnie kierując się ekologią, powinniśmy rozważyć zakup jednego z przedstawionych rozwiązań. Kotły olejowe i kotły gazowe są dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem. Jeśli jednak czynnik ekologiczny jest najważniejszy podczas wyboru, warto rozważyć inwestycję w system pomp cieplnych. Dodatkowo, należy pamiętać, że dbanie o środowisko coraz częściej staje się nie tylko świadomym wyborem ale również i obowiązkiem, regulowanym przez prawo.