Jak zaplanować przeprowadzkę? O czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego czy przeprowadzka dotyczy osoby prywatnej i zmiany adresu zamieszkania, czy też firmy, która przenosi się do nowej siedziby, konieczne jest dokładne zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Nie trzeba jednak robić tego samodzielnie, jeśli do dyspozycji ma się firmę przeprowadzkową, która zapewni nawet materiały do pakowania rzeczy takie jak kartony i taśmy pakowe. Jak zatem zaplanować przeprowadzkę krok po kroku.

Po pierwsze: wynajęcie firmy przeprowadzkowej

Na samym początku trzeba zadbać o wynajęcie firmy zajmującej się przeprowadzkami. Nie ma tutaj na co czekać. Warto po prostu porównać ze sobą poszczególne oferty, a następnie wybrać tę najkorzystniejszą pod względem ilości oferowanych usług. Trzeba sprawdzić czy firma przeprowadzkowa oferuje pomoc w pakowaniu rzeczy, albo przynajmniej zapewnia materiały potrzebne do spakowania, również sprzętów o nietypowej kubaturze, które należy zabezpieczyć folią stretch, a także taśmą pakową. Istotne znaczenie ma również to czy jej flota przystosowana jest do przewożenia paczek wielkogabarytowych, a także tych, które w sposób szczególny trzeba chronić przed uszkodzeniami, jak sprzęt elektroniczny. Na ten aspekt muszą zwrócić uwagę firmy planujące przeprowadzkę biura. Bardzo ważne jest także czy firma jedynie przywiezie sprzęt na miejsce i go rozładuje, czy ponadto oferuje jego wnoszenie. Im bardziej kompleksowa jest oferta, tym przeprowadzka generuje mniej stresy. Istotne jest rzecz jasna ubezpieczenie towaru na czas załadunku, przewozu i rozładunku. Dzięki temu ma się pewność, że firma zajmująca się przeprowadzkami jest rzetelna i profesjonalna.

Po drugie: zaplanowanie trasy

Najlepszą opcją jest umówienie się z przedstawicielem firmy przeprowadzkowej w celu omówienia całej logistyki. W zależności od miejsca docelowego, do którego ma być dowieziony towar, meble, czy sprzęty, należy ustalić najlepszą możliwą trasę, a także trasy alternatywne w przypadku utrudnień. Istotne znaczenie ma, by nic w czasie transportu nie ucierpiało, dlatego w miarę możliwości powinna być to droga wyremontowana, a jednocześnie jak najmniej uczęszczana. Warto również wybrać odpowiednio godzinę przeprowadzki. Oczywiście nie powinna to być godzina szczytu, kiedy wiele osób jedzie do pracy, bądź z niej wraca.

Po trzecie: dokładne zabezpieczenie paczek do przewozu do mieszkania lub firmy

Przechodzimy do najważniejszej części przygotowania do przeprowadzki, a więc zabezpieczenia paczek. Należy odpowiednio dobrać kartony różnej wielkości, a w przypadku mebli i innych wielkogabarytowych rzeczy konieczne jest zabezpieczenie ich folią stretch. Niezbędna będzie również taśma pakowa. Dodatkowo można wybrać taką, która wyposażona jest w logo firmy. Będzie to istotne w przypadku przeprowadzek za granicę. Odpowiednie oznakowanie, gdy towar czasowo zaginie pozwala łatwiej go zlokalizować. Taśmy pakowe z logo budują też prestiż. Nowi sąsiedzi, czyli konkurencyjne firmy, a także potencjalni klienci widzący przeprowadzkę odruchowo zwrócą uwagę na logotyp. Budowanie identyfikacji wizualnej nawet w czasie przeprowadzki ma istotne znaczenie, dlatego przynajmniej niektóre paczki warto dodatkowo oznakować. Przewóz cennych, wielkogabarytowych rzeczy musi odbywać się w specjalny sposób. Konieczne jest zapewnienie pasów, do których zostaną przypięte. Pracownicy firmy przeprowadzkowej zajmą się tym profesjonalnie, tak by wszystko dostarczone zostało bez szwanku.

Po czwarte: zorganizowanie transportu do punktu selektywnej zbiórki odpadów starych mebli

Kiedy już transport jest zapewniony, a paczki spakowane, to zwykle pozostaje jeden lub kilka mebli, których nie chce się brać ze sobą. W takiej sytuacji trzeba je zutylizować. Nie można ich po prostu wynieść na osiedlowy śmietnik, chyba, że akurat trafi się na czas odbierania takich odpadów. Jednak z reguły jest to możliwe raz do roku. Dlatego dobrze, jeśli firma przeprowadzkowa oferuje również tę usługę i może przewieźć rzeczy przeznaczone na odpadki do punktu selektywnej zbiórki odpadów.

Dokładne zaplanowanie przeprowadzki pomoże uniknąć stresu. Warto zatrudnić profesjonalistów, którzy pomogą uporać się z nią szybko.