Jak zaplanować nowoczesny taras?

Taras, balkon i weranda stanowią część budynku, dlatego ich budowę i zabudowę powinno się planować już na etapie projektowania domu. Ukształtowanie bryły budynku wpływa nie tylko na kształt powierzchni zewnętrznej, ale także na jego zadaszenie, zabudowę, połączenie z ogrodem lub osłonięcie jej przed wiatrem.

Stworzenie idealnego tarasu, pasującego do charakteru całego domu, a także przystosowanego do potrzeb mieszkańców, powinno rozpocząć się już w fazie projektowania budynku. Wiąże się to z faktem, iż na tym etapie możemy dokonać najwięcej zmian, a także dobrać odpowiednie usytuowanie naszego balkonu czy tarasu. Projektowanie werand warto rozpocząć od określenia wymiarów, jakie będą nam odpowiadały. Jest to zależne od tego, jakie funkcje ma pełnić nasz taras, a także od tego, czy w przyszłości planujemy jego zabudowę lub zadaszenie. Warto także zastanowić się nad kształtem naszej werandy. Najpraktyczniejsze okazują się przestrzenie o prostych kształtach geometrycznych, np. prostokąt lub kwadrat.

Taras a ustawienie budynku

Taras możemy zaplanować w podcieniu budynku, czyli pod jego dachem. W ten sposób unikniemy problemu z jego zadaszeniem, ponieważ strop i dach domu w naturalny sposób zakryje werandę. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwoli nam podciągnąć instalację elektryczną z budynku, dzięki czemu zapewnimy sobie oświetlenie na tarasie.

Weranda może zostać także zbudowana pod balkonem lub loggią. W ten sposób balkon usytuowany na piętrze będzie stanowił część zadaszenia nad tarasem. Takie rozwiązanie pozwala podzielić werandę na dwie części – nasłonecznioną i zacienioną. W domach o kształcie litery „L” możemy zaplanować taras pomiędzy ramionami budynku. Projektowanie werand przy takiej zabudowie ma wiele zalet, m. in. tego rodzaju taras łatwiej zabudować. Zajmuje się tym np. firma Alsal. Dodatkowo lokalizacja pomiędzy ścianami domu daje naturalną osłonę od wiatru. Weranda może być również zbudowana nad częścią piwniczną, jednak takie rozwiązanie jest możliwe tylko w sytuacji, gdy dom ma wysokie podpiwniczenie.

Zabudowa tarasu

Taras zabudowany ma wiele zalet, jest miejscem odpoczynku o każdej porze roku, nie tylko w okresie wiosenno–letnim. Dodatkowo taki taras może być wykorzystany jako zimowy ogród do przechowywania nie tylko roślin doniczkowych, ale także ogrodowych. Zabudowa tarasów chroni jego powierzchnię przed działaniem czynników atmosferycznych, jak deszcz, śnieg, wiatr, a oprócz tego pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Projektowanie zabudowy tarasów najlepiej zlecić specjalistycznej firmie zajmującej się architekturą ogrodową. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nasza weranda zostanie dobrze połączona z budynkiem i ogrodem. Przeszklone tarasy w systemie przesuwnym dają estetyczny efekt wizualny, a dodatkowo po rozsunięciu paneli, umożliwiają korzystanie z przestrzeni otwartej. Konstrukcja zabudowy może być stworzona z elementów drewnianych lub aluminiowych, które bardzo dobrze współgrają ze szklanymi panelami. Do zabudowy tarasów przeszklonych najlepiej wybierać szkło laminowane lub hartowane. Planując przezroczysty dach, warto zdecydować się na zastosowanie szyby hartowanej od zewnątrz, a od wewnątrz – szkła laminowanego.

Planując budowę domu, warto znaleźć wolną przestrzeń, która może zostać wykorzystana na taras lub werandę. Taka powierzchnia może być miejscem relaksu dla całej rodziny, a do tego pozwoli cieszyć się pięknem otoczenia.