Jak zapewnić komfort pracy w chłodni?

Praca w chłodniach wymaga przebywania w temperaturze znacznie poniżej komfortu termicznego przez dłuższy czas. Temperatura w chłodniach jest wielokrotnie niższa niż 4 stopnie, które są punktem granicznym, gdyż poniżej tej wartości należy stosować odzież ciepłochronną, zapewniającą dostosowany do warunków poziom izolacyjności termicznej, czyli przenikania zimnego powietrza. Wszystko określone jest przez normę PN-EN ISO 11079:2008, na podstawie której można obliczyć stopień izolacyjności cieplnej odzieży potrzebny na danym stanowisku pracy w warunkach obciążenia mroźną temperaturą. Warto pamiętać, że w chłodniach panuje temperatura poniżej minus 20 stopni Celsjusza, a nierzadko jeszcze niższa, dlatego konieczne jest stosowanie także profesjonalnych gumowców ocieplanych.

Po pierwsze: bielizna termoaktywna

Bardzo ważnym elementem zabezpieczenia pracownika chłodni przed wychłodzeniem organizmu jest bielizna termoaktywna. Potrafi ona utrzymać temperaturę mięśni na stałym poziomie, dzięki czemu nie dochodzi do drętwienia kończyn utrudniającego bądź uniemożliwiającego wykonywanie obowiązków. Dzięki bieliźnie termoaktywnej chronione są również narządy wewnętrzne, a także układ krwionośny. Temperatura ciała nie może spaść poniżej 36 stopni, dlatego bielizna termoaktywna to nie wszystko.

Po drugie: kombinezon izotermiczny

Kolejną niezbędną składową stroju roboczego pracownika mroźni jest kombinezon izotermiczny. Stopień ochrony jest dobierany na podstawie temperatury jaka panuje w pomieszczeniu i szybkości wychładzania się w niej organizmu. Kombinezon izotermiczny wraz z bielizną termoaktywną stanowią konieczne wyposażenie każdego pracownika, któremu przychodzi wykonywać obowiązki w warunkach chłodniczych. Kombinezon wykonany jest z poliamidu, nylonu, bądź poliestru o odpowiedniej gramaturze i posiada podwójne zapięcie, które chroni przed przedostawaniem się zimnego powietrza. Poza zamkiem błyskawicznym, często stosowane jest dodatkowo zapięcie na rzep.

Po trzecie: rękawice ocieplane

Rękawice do pracy w magazynach składujących produkty spożywcze muszą być wytrzymałe i odporne na rozciąganie, rozcinanie, a także niską temperaturę. Ma to znaczenie zwłaszcza w mroźniach, gdzie stosuje się zupełnie inne rękawice niż np., przy produkcji żywności. Oczywiście podobnie jak one muszą być dopuszczone do kontaktu z żywnością, jednak nie mogą być wykonane jedynie z gumy, dopasowującej się do kształtu dłoni, ale również materiału ocieplającego np. akrylu. Rękawice ocieplane muszą być odporne na przecinanie i przecieranie. Dłonie są narzędziem pracy, dlatego pod żadnym pozorem nie można dopuścić do powstania odmrożeń.

Po czwarte: gumowce ocieplane

Wiele osób uważa, że poza ochroną głowy za komfort cieplny odpowiadają głównie stopy. Dlatego poza zastosowaniem czapki bądź kominiarki i kaptura, konieczny jest wybór gumowców ocieplanych. Warto zaznaczyć, że robocze gumowce ocieplane mogą zapewniać ciepło stóp nawet do temperatury minus 50 stopni. Takie właściwości ma niezwykle elastyczne, a przy tym wytrzymałe tworzywo EVA. Gumowce ocieplane z niego wykonane idealnie dopasowują się do stopy i zapewniają uczucie ciepła, nawet mimo panujących niesprzyjających warunków panujących w mroźni. Warto zwrócić uwagę również na inne parametry jakie powinny posiadać profesjonalne gumowce ocieplane do pracy w chłodni. Przede wszystkim istotne znaczenie ma tu podeszwa, która koniecznie musi być antypoślizgowa i wykonana z poliuretanu o podwójnej gęstości lub gumy. Istotne znaczenie ma tutaj także zabezpieczenie przed uderzeniem ciężkiego przedmiotu. Stąd tam, gdzie składowane są palety warto stosować takie buty, które posiadają dodatkowe wzmocnienie w postaci podnoska. Można wybrać stalowy, aluminiowy lub kompozytowy. Warto wziąć tutaj pod uwagę częstotliwość chodzenia. W warunkach chłodniczych pracownik musi być w nieustanym ruchu, co jest wiadome, dlatego obuwie powinno być jak najlżejsze. Zatem jeśli wzmocnienia, to kompozytowe, ale zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa w postaci ochrony przed uderzeniem o sile 200J.

Praca w chłodni nie należy do prostych. Choć pracownikowi przysługują przerwy, to jednak przebywanie w takich warunkach mimo wszystko jest trudne. Zastosowanie powyższych środków ochrony przed odmrożeniami i zachorowaniem na choroby oskrzeli i płuc.