Jak wybrać odpowiedni materac do łóżka?

Osoby, które ze swoim posłaniem przeniosły się z rozkładanej kanapy na prawdziwy materac, od razu odczują jego zalety. Nawet najprostszy i najmniejszy jest lepszy, niż rozkładana kanapa, na której w dzień siedzą goście albo po której skaczą dzieci. A spanie w niewygodnym łóżku ma olbrzymi wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Dlaczego materac jest najlepszy?

Zbyt miękka, składa kanapa albo stary, złej jakości, z popękanymi sprężynami materac, to przede wszystkim problemy z bólem pleców i głowy, bezsenność, ciągłe uczucie zdenerwowania, mrowienie w kończynach, nieumiejętność skoncentrowania uwagi. I takie objawy mogą dotyczyć zarówno osób dorosłych, jak i dzieci, które często sypiają na zbyt miękkich albo zbyt twardych posłaniach lub mają do dyspozycji sofę. Spanie na materacu o właściwej twardości, takim, który podpiera kręgosłup na całej jego linii, niezależnie od tego, czy osoba śpiąca wypoczywa na plecach, na boku czy na brzuchu, to pewne wyeliminowanie powyższych dolegliwości. Biorąc pod uwagę, że człowiek ⅓ życia spędza w łóżku, że sen ma na celu regenerację organizmu, rozluźnienie mięśni i ukojenie nerwów, warto spać na czymś, co będzie sprzyjać wypoczynkowi.

Sprężyny czy pianka?

Materace mogą mieć różne wypełnienia. Kiedyś stosowano głównie trawę morską, włókno bambusowe, sprężyny bonellowe, później pojawiły się także materace ze sprężynami kieszeniowymi, lateksowe, piankowe i reagujące na temperaturę ciała człowieka. Każdy z nich jednak musi być przynajmniej o 20 cm dłuższy od ciała osoby śpiącej i musi naturalnie dostosowywać się do krzywizny kręgosłupa. Osoba lekka może mieć materac miękki, cięższa materac twardszy, lepiej podtrzymujący. Para, która różni się budową ciała, a śpi w jednym łóżku, powinna więc zdecydować się na dwa osobne materace, a taka, która wymaga materaca o takiej samej twardości, powinna wybrać model, w którym obracanie się jednej osoby w nocy, nie będzie przeszkadzać w spaniu drugiej.

Nie bez znaczenia są też materiały, z których powstaje materac, zwłaszcza dla alergików. Dla nich dobrym wyjściem są między innymi materace lateksowe czy piankowe oraz odpowiednie akcesoria: na przykład łatwe do prania pokrowce i przewiewne stelaże łóżek, które ułatwiają sprzątanie i zapobiegają rozwojowi grzybów, pleśni i roztoczy.