Jak urządzić praktycznie małe biuro?

O ile duże firmy mają do dyspozycji najczęściej duże budżety, przewidujące również zatrudnienie dekoratora wnętrz, o tyle osoby prowadzące małe przedsiębiorstwo muszą liczyć głównie na siebie. A urządzenie niewielkiego biura tak, by było wygodne bywa większym wyzwaniem, niż zaprojektowanie wyposażenia dla wielkiego biurowca.

Jak więc urządzić małe pomieszczenia, by nie nabawić się w nich klaustrofobii? Jakie meble biurowe wybrać, jak je ustawić, na jaką zdecydować się kolorystykę?

Małe biuro – postaw na minimalizm

male-biuro Jeśli chodzi o małe pomieszczenia – kwestią podstawową jest umiejętność zrezygnowania z nadmiaru sprzętu. Jeśli nie chcemy zagracić pomieszczenia – musimy przemyśleć, bez czego naprawdę nie możemy się obyć. Podstawowym sprzętem, jaki powinien się znaleźć w biurze jest na pewno biurko, fotel biurowy oraz regały na sprzęt i dokumenty. Jeśli często spotykamy się z klientami – konieczne także będzie miejsce do siedzenia dla nich. Dobrą opcją może być wtedy dostawka do biurka, oferuje je na przykład Fabryka Mebli Biurowych Wuteh. Praktycznym rozwiązaniem jest także wybór mebli mobilnych na kółkach – większość z nich posiada opcję blokady, ale w momencie, gdy potrzebujemy więcej miejsca, szybciej przemieścimy je w odpowiedni kąt.

Jasne kolory, lekka bryła – optycznie powiększ wnętrze

Kolejną sztuczką, jaką można zastosować w urządzaniu małego wnętrza, jest odpowiedni wybór mebli i kolorów. Jeśli chodzi o kolor ścian – warto postawić na barwy jasne, jak biały, jasnożółty, szary lub delikatne pastele. Rozświetlą one wnętrze i sprawią, że będzie się wydawało większe. Absolutnie złym wyborem natomiast są duże wzory, kontrastowe kolory lub ciemniejsze barwy.

To samo dotyczy mebli – warto wybrać meble o delikatniejszej bryle, zamiast masywnych, przysadzistych sprzętów. Również tu działa zasada doboru jaśniejszych barw, gdyż meble o jaśniejszej okleinie wyglądają optycznie na mniejsze. Złą praktyką jest kupno sprzętu w czarnym lub ciemnym kolorze, kontrastując z jasnym kolorem ścian, będzie przykuwał wzrok.

Pochowaj wszystko do szafy

Ciekawą opcją na wyposażenie małego biura, jest stworzenie na jednej ścianie szafy z suwanymi drzwiami – pozwoli ona pomieścić wiele potrzebnych przedmiotów, jednocześnie usuwając je z pola widzenia. Dzięki temu biuro nie będzie sprawiało wrażenia zagraconego. W szafie można także zrobić miejsce na dodatkowe, składane stoliki i krzesła, które mogą nam być potrzebne okresowo.