Jak perlator zmniejszy Twoje rachunki za wodę?

Wielu z nas może nie wiedzieć, że ten drobny przedmiot ma wielkie znaczenie, jeśli chodzi o zużycie wody. Co to jest perlator i gdzie się nam przyda? Czy rzeczywiście taki niepozorny element może znacznie obniżyć koszty zużycia wody?

Co to jest perlator?

To niewielki przedmiot, który zmieści się między dwoma palcami. Element ten jest formą nakładki, którą przykręcasz do końca wylewki od baterii w różnych urządzeniach sanitarnych. Jak działa? Jest bardzo prosta, a jej działanie w dużej mierze opiera się na jej budowie. Niewielki pierścień posiada na swym końcu specjalną siateczkę, która napowietrza strumień wody. Tworzy się podciśnienie, dzięki któremu cząsteczki powietrza mieszają się z wodą i optycznie zwiększają jej objętość, a w istocie zmniejszając jej ilość.

Perlatory zazwyczaj są metalowe i mają gwint wewnętrzny lub zewnętrzny. Ich siateczka może być również wykonana z nowoczesnych tworzyw sztucznych, np. silikonu.

Działanie – magia perlatora

Czy perlator rzeczywiście działa? Może zdawać się, że tak mały przedmiot, który łatwo zamontujemy samodzielnie na naszych kranach (zazwyczaj wystarczy go przykręcić), nie będzie miał większego wpływu na zużycie wody. Jednak perlatory, inaczej zwane także aeratorami, są sprawdzonymi elementami ograniczającymi ilość wypływającej z kranu cieczy. W taki sposób napowietrzają wodę, że jej strumień jest bardzo duży, a w rzeczywistości leci jej bardzo mało.

Wykorzystanie perlatora nie tylko nie zmniejsza komfortu używania wody, ale może go wręcz podnieść. Kiedy woda leci pod wyższym ciśnieniem, łatwiej się z niej korzysta i jednocześnie mniej się jej zużywa. Perlator może oszczędzić od 15% aż do 60% wody. Niektóre modele mają tzw. strumień igiełkowy i nie napowietrzają wody, a jedynie ograniczają jej przepływ. Większość z tych elementów daje wrażenie obficiej lecącej wody, podczas gdy w rzeczywistości leci jej o wiele mniej.

Czy perlator perlatorowi równy?

Jak w przypadku większości produktów na rynku istnieje cały wachlarz modeli. Perlatory różnią się od siebie i tym, co niekiedy najbardziej będzie nas interesowało, to ich cena. Jednak elementy te, aby działały jak najlepiej, muszą być wykonane w odpowiedni sposób, a materiały z których zostały wykonane – być najlepszej jakości. Perlator może szybko pokryć się kamieniem (na który najbardziej narażona jest jego siateczka) lub też rdzą, dlatego nie ma sensu sięgać po taki, który jest w najniższej cenie. Może to po prostu oznaczać, że będzie się również kiepsko spisywał.

Jeśli naprawdę liczymy na zmniejszenie zużycia wody zróbmy porządny rekonesans i wybierzmy taki perlator, który jest sprawdzony i posłuży nam przez wiele lat. Nawet, jeśli jego koszt będzie większy, to jego wykorzystanie szybko się zwróci, oszczędzimy bowiem znacznie na rachunkach za wodę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie masz możliwości, odwiedź stronę: www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/armatura-lazienkowa/akcesoria-do-baterii/perlatory.html, na której rozeznasz się również w cenach tego niewielkiego elementu.