Fototapety na wymiar do kuchni

Kuchnia to bardzo specyficzne pomieszczenie. Gotowanie, pieczenie, zmywanie sprawia, że tworzy się tam raczej wilgotne środowisko. Dlatego też przyjęło się, że najlepszym rozwiązaniem pozostają ceramiczne płytki na ścianie. Nie chłoną wilgoci, są wytrzymałe i łatwe w utrzymywaniu w czystości. Jest to jak najbardziej prawda, tylko płytki mają to do siebie, że nawet jeśli wydaje się nam, że wybieramy klasyczne rozwiązania, to płytki szybko się starzeją, a uszkodzenie jednej z nich jest równoznaczne z remontem całej kuchni. Dlatego coraz częściej projektanci i osoby remontujące kuchnie decydują się na zastosowanie innowacyjnych sposobów wykończenia kuchni – na fototapety.

Zalety i wady fototapety na wymiar do kuchni

Zdecydowanie największą zaleta fototapety na wymiar w kuchni jest łatwość montażu. Przyklejenie fototapety jest szybki, wygodne i nie wymaga kilku dni schnięcia. Wystarczy podciąć ją na wymiar, przygotować podłoże, podkleić i poczekać do kilku godzin aż klej wyschnie. W przypadku płytek praca jest dużo bardziej mozolna, wymaga zaangażowania specjalistów i kilku dni schnięcia. Ponadto fototapety są tanie. Są nieporównanie tańszym rozwiązaniem niż ceramika. Ponosimy koszty jedynie samej tapety, kleju i ewentualnej „robocizny”. W przypadku zakupy płytek jest to wielokrotność ceny fototapety, należy zaopatrzyć się w klej, fugę oraz listewki wykończeniowe. Doliczyć także trzeba koszty, jakie ponosimy płacą specjalistą od kładzenia płytek. Jeśli podejmie się tego osoba bez umiejętności, po kilku miesiącach może się okazać, że płytki same odpadają ze ścian. Wadą fototapety może być fakt, ich obrazek, który na nich jest, szybko się nam znudzi. Dlatego, aby zminimalizować ten fakt, dobrze jest wybierać wzory i obrazy, które są jak najbardziej uniwersalne. Które nie przedstawiają czegoś chwilowo modnego. Najlepszym rozwiązaniem są panoramy miast, które wkomponowane w nowoczesne kuchnie, prezentują się bardzo elegancko.

Praktyczność fototapet ściennych

W części z nas pojawia się zapewne pytanie: czy fototapety w kuchni są praktyczne? Oczywiście, że tak, jednak jest jeden warunek. Sama naklejka na ścianę nie jest odporna na pryskający tłuszcz czy środki myjące. Dlatego też bardzo ważne jest, aby pomyśleć o zabezpieczeniu. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku płyta pleksi lub szkło. Płyty są oczywiście tańsze i bardziej dostępne, szkło natomiast bardziej wytrzymałe i eleganckie. Jednak istnieją także różnego rodzaju płynne zabezpieczenia, którymi pokrywamy fototapetę.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym YourWall.pl