Drewniane schody strychowe – na co zwrócić uwagę?

Poddasze to często zapomniana i rzadko używana część domu. Czasami zdarza się jednak, że musimy się tam udać. Nie potrzebujemy do tego ani dużych, ani eleganckich schodów. Liczy się przede wszystkim prostota i funkcjonalność rozwiązania. Dlatego najlepszym i najtańszym wyborem będą schody strychowe.

Strychowe schody składane i wysuwane, to dużo korzystniejsze rozwiązanie, zarówno jeśli chodzi o zaoszczędzone pieniądze, jak i miejsce. Na rynku dostępne są schody strychowe drewniane i metalowe. Dobór odpowiedniego modelu, to nie tylko cechy użytkowe, ale także rozwiązania konstrukcyjne. Schody mogą przyczynić się do powstania mostków termicznych, dlatego istotne jest aby spełniały odpowiednie normy termoizolacyjne i blokowały straty ciepła z ogrzewanego domu.

Schody strychowe drewniane wykonane są zazwyczaj z sosny lub buku. Dostępne są w wariantach segmentowych i wysuwanych, z dodatkowymi akcesoriami – poręczami, czy mechanizmami odciążającymi składanie i rozkładanie.

Na rynku mamy kilka rodzajów schodów drewnianych i metalowych rozróżnianych ze względu na obciążenie oraz zamontowaną klapę. Maksymalne dopuszczone obciążenie schodów musi zostać podane przez ich producenta (cała konstrukcja i pojedynczy stopień). Wśród modeli dostępnych na rynku, dopuszczalne obciążenie dla pojedynczego stopnia (około 150 kg), jak i całej konstrukcji (150-500 kg) umożliwia wchodzenie wraz z pakunkami wynoszonymi na strych.

Dobór klapy zależy od pomieszczenia i przeznaczenia schodów. Jeżeli konstrukcja znajduje się w codziennie użytkowanym pomieszczeniu, ważne jest by miała estetyczny wygląd. Przede wszystkim jednak klapa spełnia dwie role – termoizolacyjną i ognioodporną. Jeżeli montowane schody znajdują się w pomieszczeniu ogrzewanym, należy sprawdzić jej szczelność (jak najniższy współczynnik przenikania ciepła) i wykonanie izolacji termicznej szczeliny pomiędzy skrzynką zamontowanych schodów a otworem w stropie, pozostałe po montażu schodów. Włazy ognioodporne, które zazwyczaj posiadają warstwę izolacyjną,  blokują przedostawanie się płomienia do dalszych pomieszczeń.