Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego

Styl skandynawski modny jest w naszym kraju od kilku lat i wydaje się, że wykańczając mieszkanie teraz, jeszcze długo wnętrza takie będą “na czasie”. Jednak sam styl narodził się w Szwecji 100 lat temu, za sprawą artysty Carla Larssona. Wnętrza skandynawskie są minimalistyczne, jasne, matowe i gładkie, w dodatkach króluje ciepło, naturalne lub bielone drewno oraz miękkie tkaniny i światło. Jednak rozróżniamy różne rodzaje skandynawskiego stylu. Czym różnią się od siebie?

Style skandynawskie

Styl duński to subtelność, łagodność romantyzm, obłe kształty, ale też fantazyjne detale. Duńczycy lubią funkcjonalność, ale w szlachetnej formie. Oprócz bieli stosują kolor niebieski, żółty oraz bardzo chętnie wrzosowy.

Po drugiej stronie Skandynawii jest zimna i często ciemna Finlandia. Tutaj królują kanty i kontrasty. Owszem, kolorem przewodnim jest biały, ale uzupełnia go czerń, głęboka szarość lub gorzka czekolada. Meble często wykonywane są ze sklejki.

Szwedzki styl to surowość i minimalizm, ale też lekkie wnętrza, jasne drewno i oczywiście biel. Szwedzi bardzo cenią sobie nieliczne i proste dekoracje, najlepiej ekologiczne. Uwielbiają światło świec i lamp.

Podsumowując, jeśli chcesz zamienić swoje mieszkanie w dom niczym ze skandynawskich fiordów postaw na:
– przestrzeń, światło, naturę i funkcjonalność
– jasne barwy: biel, szarość. Dodatkami może być kolor niebieski, żółty, wrzosowy, czarny czy czekoladowy
– materiały naturalne: drewno i kamień, len, bawełnę, wełnę
– meble DIY, czyli np. z palet albo z recyklingu.

intellio-designers