Błędy popełniane przy zakupie baterii łazienkowej

Od wyboru baterii łazienkowych zależy nasz przyszły komfort i wygoda korzystania z umywalki. Dlatego też nim kupimy konkretny model, dokładnie przemyślmy naszą decyzję. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej popełnianych przez inwestorów błędów. Sprawdźmy zatem, na co należy zwrócić uwagę, aby nie podzielić ich losu i nie narażać się na niepotrzebne problemy oraz wydatki.

Odpowiedni rozmiar

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wybór nieodpowiedniego do umywalki rozmiaru. A zatem przed zakupem baterii łazienkowych musimy zwrócić uwagę na ich wysokość oraz długość wylewki. Armatura w odpowiednim rozmiarze to taka, która sięga do komory misy i nie powoduje, że płynąca z wylewki woda rozchlapuje się na wszystkie strony. W przypadku małych umywalek należy więc wybierać baterie kompaktowe, krótkie i z wyprofilowaną wylewką. Jeśli mamy dużą umywalkę, wówczas powinniśmy kupić do naszej łazienki baterie wyższe i wyposażone w wydłużoną wylewkę. Dla większej wygody możemy wybrać baterię z wylewką obrotową.

W kwestii rozmiaru armatury musimy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie, jeśli misa naszej umywalki zainstalowana jest na blacie szafki łazienkowej, wtedy korpus odpowiedniej baterii powinien wystawać ponad jej krawędź na wysokość równą w przybliżeniu 15 cm, wylewka zaś musi być wyprofilowana.

Właściwy sposób montażu

Kolejnym bardzo często popełnianym błędem jest wybór niewłaściwego sposobu montażu. Na pozór rzecz oczywista, jednak w praktyce potrafi przysporzyć niemałych trudności. Do wyboru mamy zasadniczo dwa rodzaje baterii – stojące, inaczej nazywane sztorcowymi oraz ścienne. Na który z nich powinniśmy się zdecydować?

“Baterie stojące doskonale sprawdzą się przy umywalkach o płytkich misach. Montuje się je bezpośrednio do krawędzi ceramiki lub też na blacie szafki, na której jest ona zainstalowana. Do umywalek głębokich zaś najlepszym wyborem będą baterie ścienne. Pamiętajmy tylko o tym, aby znajdowały się one na wysokości w przedziale 25-35 cm nad górną krawędzią naszej ceramiki. Taki montaż zapewni nam bowiem największy komfort w użytkowaniu sanitariatu” – tłumaczy ekspert, nasz rozmówca z firmy Kuchinox, która dostarcza wysokiej jakości baterii łazienkowych.

Ekonomia i estetyka

Bardzo ważnymi kwestiami przy wyborze baterii są także jej wygląd oraz koszt. W przypadku tego typu armatury nie warto oszczędzać. Prędzej czy później tanie i źle dobrane baterie narażą nas na dodatkowe wydatki. Rozsądnie jest zatem od razu wybrać taką armaturę, której stosunek jakości do ceny jest najlepszy.

Naturalnie pozostają jeszcze względy estetyczne. I tutaj musimy być ostrożni. Stare przysłowie, które mówi, że nie wszystko złoto, co się świeci, bardzo dobrze oddaje kolejny, często popełniany przy zakupie baterii błąd. Wygląd armatury ma znaczenie, nie może on jednak stanowić podstawowego kryterium naszego wyboru. Obecnie na rynku mamy dostęp do bardzo bogatej ich oferty. Zdecydowanie warto poświęcić na to czas i zapoznać się z nią jak najszerzej. Dzięki temu mamy szansę wybrać takie baterie łazienkowe, które będą odpowiednie do naszej ceramiki, a przy tym będą się pięknie prezentowały i wyróżniały wysoką jakością.

Na koniec jeszcze jedna rada, która dotyczy wyżej podejmowanych kwestii ekonomii i estetyki. Stojąc przed wyborem – bateria jednouchwytowa czy bateria dwukurkowa – pamiętajmy o jednej ważnej rzeczy. Kurki wyglądają klasycznie i nadają uroku umywalce, szczególnie w aranżacjach łazienek ocierających się o stylizacje w klimacie retro, ale w codziennym użytkowaniu baterie jednouchwytowe są wygodniejsze i pozwalają na oszczędność wody. Dodamy do tego, że niemałą, bo sięgającą aż 25%.