Antyki pasują do każdego wnętrza

Niektórzy lubią nowoczesną prostotę, wręcz minimalizm, meble z sieciówek, które przetrwają kilka lat. Inni wybierają do domu przedmioty z duszą, takie, które posiadają długą, często nieznaną nikomu historię. Szczęśliwi są ci, którzy antyki odziedziczyli po przodkach, a starocie znaleźli na strychu. Jednak osoby, które chcą odmienić swój nowoczesny pokój i wprowadzić do niego nieco akcentów z przeszłości, nie są na straconej pozycji.

Modny eklektyzm

Stare meble zawsze cieszyły się powodzeniem, zwłaszcza kiedy przechodziły z rąk do rąk, były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Powrót do przeszłości poprzez wprowadzanie do swojego mieszkania mebli po dziadkach, a nawet dalszych przodkach wcale jednak nie stoi w sprzeczności z posiadaniem nowoczesnego mieszkania i mniej oryginalnych mebli. Miszmasz, zwany pięknie eklektyzmem, jest niezwykle modny, a meble z charakterem i oryginalne starocie dodają wnętrzu przytulności i robią wrażenie nawet w małej kawalerce. Dębowy stół w jadalni, zamykany na kluczyk sekretarzyk po dziadku albo przeszklony kredens z kunsztownymi zdobieniami to tylko niektóre meble, jakie można kupić, jeśli się takich nie odziedziczyło.

Antyk czy tylko staroć?

To, że mebel jest stary, nie oznacza, że jest antykiem. Antyki są zabytkowe, ale także mają dużą wartość. A kupowanie rzeczy wartościowych wymaga merytorycznego przygotowania. Klienci potrzebują fachowych książek lub pomocy specjalistów, muszą mieć duże doświadczenie, a nawet wiedzę z zakresu historii sztuki. Brzmi przerażająco? Owszem. Ale przecież nie każda osoba, która chce mieć stylowy mebel czy szpargał z przeszłości, musi od razu kupować certyfikowane antyki.

Na początek można po prostu wybrać się do antykwariatu albo na giełdę staroci. W takich miejscach panuje wyjątkowa atmosfera, a kupowanie wiąże się z uważnym oglądaniem, szukaniem ukrytych wad i negocjowaniem cen. Taki targ lub sklep ma swoją specyfikę, wymaga powolności. Można jednak na nim kupić nie tylko meble, ale także porcelanę, książki, pamiątki, monety i inne szpargały. Kto jednak ma daleko do takich miejsc albo nie ma na nie czasu, nie stoi na straconej pozycji. Internet, w szczególności wszelkie aukcje, to źródło tysięcy mebli, obrazów, lamp, filiżanek, a wyszukiwarki pomagają w szybkim przeglądaniu ofert. Negocjowanie ceny to już zwyczaj podczas kupowania przedmiotów przez Internet. Dla początkujących miłośników staroci to świetne miejsce na zakupy, w którym można znaleźć cudownie wyglądające dodatki do każdego wnętrza.