Przepis na sukces. Jak przygotować właściwy beton?

Przed przystąpieniem do działań budowlano-remontowych musimy posiadać dobry jakościowo beton. Aby mieszanka należycie się sprawowała, powinna być rozrobiona według ściśle określonej receptury, z ustaleniem odpowiednich proporcji poszczególnych składników.

Klasy betonu

Jeśli decydujemy się na samodzielne przygotowanie betonu, potrzebnego przy budowie domu, powinniśmy postawić na receptury o niskiej wytrzymałości – klas C8/10 bądź C12/15. Wykonanie betonu wyższej klasy na własną rękę może bowiem nastręczać sporych trudności. W tym wypadku lepiej skorzystać z usług profesjonalnych firm produkujących beton. Na terenie Śląska tego typu usługi świadczy m.in.  DOMBUD w Katowicach.

Przypuśćmy jednak, że chcemy działać niezależnie. Czym zatem będzie charakteryzował się beton, wykonany własnym sumptem? Klasa C8/10 to tzw. beton chudy, stosowany pod fundamenty. Układa się z niego warstwę wyrównawczą podłogi, jak również warstwę dociskową w tarasach. Beton klasy C12/15 służy z kolei do układania fundamentów – np. ław, ścian czy płyt – oraz stropów i wieńców w stropach, warstwy podłogi na gruncie, nadproży i schodów.

Cechy dobrego betonu

Pisząc w uproszczeniu – beton to stwardniała mieszanka różnych substancji, przede wszystkim cementu, kruszyw, wody oraz domieszek. Składniki powinny być dobrane w taki sposób, aby gwarantowały dobrą konsystencję, szczelność i wytrzymałość. ,,Do ustalenia optymalnego składu betonu stosuje się normy i tablice. Służą one określeniu tzw. receptury roboczej, przypadającej na 1 m3 mieszanki” – komentuje specjalista DOMBUD-Beton w Katowicach.

Proporcje składników powinny być odmierzane z aptekarską precyzją, ponieważ nawet najmniejsze odstępstwo od receptury wpłynie na zmianę właściwości betonu. Przyjęło się, że co najmniej 30% kruszywa powinien stanowić piasek. W otrzymaniu pożądanej konsystencji pomaga również odpowiedni dobór stosunku masy cementu do wody oraz wybór właściwych domieszek.

Dozowanie i zagęszczanie

Dozowanie i zagęszczanie mieszanki przebiega w ściśle określonej kolejności. Po pierwsze, na przygotowane podłoże rozsypujemy warstwę piasku, a na nim warstwę cementu. Oba składniki mieszamy ze sobą, do momentu uzyskania jednolitej barwy. Otrzymaną warstwę zwilżamy niewielką ilością wody i ubijamy drążkiem z drewna. Jeśli otrzymana mieszanka okaże się zbyt gęsta, powinniśmy dodać do niej zaczyn cementowy o jednakowej proporcji cementu do wody. Stanowczo zabronione jest dolewanie samej wody! Może to zbytnio upłynnić mieszankę i uczynić ją niezdatną do użytku.

W przypadku zapotrzebowania na małą ilość betonu, jego składniki da się wymieszać w wiadrze lub taczce, np. przy użyciu łopaty. Częściej korzysta się jednak z pomocy betoniarki. W zależności od wybranego sposobu mieszania, musimy postępować nieco inaczej. W taczkach da się rozrobić suchą mieszankę piasku, cementu i żwiru, do której dolewamy wody. W betoniarce wodę częściowo dodajemy już na samym początku, gdyż suchy cement przykleiłbym się do ścianek urządzenia. Zaczyn uzupełniamy następnie o piasek, żwir i resztę wody wraz z płynnymi domieszkami.

Mieszanie

Duży wpływ na jakość betonu ma czas, przez jaki jest on mieszany. Długie mieszanie osłabia wiązania między poszczególnymi składnikami, co wiąże się z obniżeniem wytrzymałości mieszanki. ,,Optymalny czas rozrabiania betonu to pięć minut, choć wiele zależy od konsystencji, jaką chcemy uzyskać” – tłumaczy ekspert DOMBUD-Beton w Katowicach.

Jak zatem widać, o uzyskaniu dobrego jakościowo betonu decyduje wiele czynników. Osoba niedoświadczona w sztuce budowlanej może mieć problem z otrzymaniem zadowalającej mieszanki. Jeśli mamy wątpliwości, warto poradzić się specjalistów, którzy służą poradą, a w razie potrzeby dostarczą niezbędne materiały i surowce.